EDF nebude prodlužovat provoz Hinkley Point B

Stávající JE Hinkley Point B, A.
Stávající JE Hinkley Point B, A.

Energetická společnost EDF Energy potvrdila, že stále počítá s ukončením výroby elektřiny v jaderné elektrárně Hinkley Point B ve Spojeném království nejpozději do poloviny července. O možném prodloužení provozu spekulovali někteří zástupci britské vlády s cílem zajistit pro zemi dostatek elektřiny. Elektrárna zprovozněná v roce 1976 disponuje dvěma bloky typu AGR s instalovaným výkonem 660 MW.

EDF Energy, provozovatel jaderné elektrárny Hinkley Point B v anglickém Somersetu, pro World Nuclear News potvrdila, že elektrárnu odstaví nejpozději v polovině příštího měsíce. V minulém týdnu se objevily spekulace, zda vláda nepožádá společnost EDF, aby elektrárnu udržela v provozu déle a zajistila tak dostatek elektřiny.

„Přestože jsme žádost od vlády neobdrželi, podrobně jsme analyzovali, co by krátkodobé prodloužení provozu znamenalo. Následně jsme se rozhodli touto cestou nejít,“ uvedla EDF Energy.

Hinkley Point B disponuje dvěma bloky typu AGR s instalovaným výkonem 660 MW. V posledních letech však byly provozovány na nižším výkonu a elektrárna do sítě dodávala zhruba 965 MW. Stavba elektrárny začala v roce 1967 a zprovozněna byla v roce 1976. Oproti původním plánům pak vyráběla elektřinu o 15 let déle. EDF odhaduje, že za tu dobu ušetřila přes 105 milionů tun emisí CO2.

Jádro ve Spojeném království

Ve Spojeném království je v současné době v provozu šest jaderných elektráren. Pět z nich typu AGR – Hinkley Point B, Hartlepool, Heysham 1 a 2, Torness – má být odstaveno do roku 2028. Jediná typu PWR – Sizewell B – má být v provozu do roku 2035, EDF ovšem usiluje o dvacetileté prodloužení její životnosti. „Do budoucna se zaměříme na to, aby zbývající jaderný výkon o velikosti 5 500 MWe podporoval Spojené království v příštích několika letech,“ dodala EDF Energy.

V zemi se staví dva bloky v elektrárně Hinkley Point C, přičemž první z nich by měl zahájit komerční provoz v červnu 2027. Další novou plánovanou jadernou elektrárnou je Sizewell C – finální rozhodnutí o projektu by mělo padnout do konce roku 2024.

Instalace kontejnmentu na HPC-2, listopad 2021. Zdroj: EDF
Instalace kontejnmentu na HPC-2, listopad 2021. Zdroj: EDF
HPC - takhle má vypadat.
HPC – takhle má vypadat.

Zdroj: OEnergetice.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..