Jihokorejská delegace představí APR-1400 v Polsku a ČR

APR-1400 na papíře.
APR-1400 na papíře.

Dnes v hotelu Hilton Prague na Karlíně proběhl Korejský den jaderných technologií, kde korejská delegace měla představit své jaderné výdobytky a možnosti spolupráce na dostavbě jaderného bloku v Dukovanech. Kromě korejské společnosti KHNP včetně prezidenta a CEO Jae-Hoon Chunga se (podle pozvánky) zúčastnili korejský ministr průmyslu, obchodu a energetiky Chang-Yang Lee, čelní představitelé Korejské asociace pro jadernou energetiku (KNA) a zástupci společností Doosan, Daewoo E&C, KEPCO E&C, KEPCO KPS a KEPCO NF. Za českou stranu podle pozvánky promluvil kromě dalších Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory České republiky. Podle předběžných informací měla KHNP podepsat memoranda o spolupráci s českými firmami.

Akce je součástí většího turné do ČR a Polska, které má trvat dva týdny a obě strany se mají navzájem lépe seznámit a představit se, konkrétněji – diskutovat potenciální výstavbu korejských reaktorů APR-1400 a případně podepsat předběžná memoranda. Na pozadí nedávného úspěchu KHNP ve Spojených arabských emirátech šance Korejců tady u nás vypadají dobře, je tu ovšem „jeden momentíček“: podle zpravodajského jaderného portálu AtomInfo.ru americký Westinghouse nepovažuje APR-1400, jehož prazákladem byl americký design, za licenčně čistý a tam, kde s Korejci konkuruje, což je i případ ČR a Polska, může tuhle kartu vytáhnout.

JE Barakah s reaktory KHNP. Zdroj: ENEC
JE Barakah s reaktory KHNP. Zdroj: ENEC

Zdroj: Hospodářská komora ČR

O autorovi

admin

1 Comment

    To je zajímavé. Akorát že reaktory APR-1400 jsou nám k ničemu. V Dukovanech potřebujeme reaktor o výkonu max 1200MW/h, což by byl teoreticky APR1000, ale ten ještě nikde nestojí a KHNP nemá tuto technologii v Evropě ani certifikovanou, takže by to byl nejistý běh na hoodně dlouhou trať.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..