AP1000 v ideálu.
AP1000 v ideálu.

Na Ukrajině chce Westinghouse stavět další 4 AP1000

Ukrajinský Energoatom a americký Westinghouse podepsaly dohodu o navýšení počtu plánovaných nových reaktorů AP1000 pro Ukrajinu z pěti na devět a také rozšíření dohody o dodávce veškerého jaderného paliva pro ukrajinskou reaktorovou flotilu. Obě společnosti rovněž potvrdily své plány na vybudování inženýrského centra společnosti Westinghouse na Ukrajině, které bude podporovat projekty výstavby nových bloků a budoucí program vyřazování reaktorů z provozu.

Odchod od ruského jaderného paliva

Společnost Energoatom na začátku tohoto roku oznámila, že přestane využívat ruské jaderné palivo. Firma již dříve diverzifikovala své dodávky paliva, ale nyní plně přejde na palivo Westinghouse, které bude dodáváno z výrobního závodu společnosti ve švédském Västeras. Výroba komponent palivového souboru bude probíhat na Ukrajině. Atomenergomaš, který je součástí Energoatomu, v současné době dokončuje certifikaci výroby horních a spodních koncovek pro palivo Westinghouse.

Dohodu mezi oběma firmami podepsal prezident společnosti Energoatom Petro Kotin a prezident a generální ředitel společnosti Westinghouse Patrick Fragmnan ve Chmelnické jaderné elektrárně, kde budou postaveny první dva bloky AP1000. Obě společnosti již měly uzavřenou dohodu na pět nových reaktorů AP1000, ale nová dohoda rozšiřuje jejich počet na devět.

„I v tomto náročném období pokračujeme v aktivní spolupráci se společností Westinghouse, našim strategickým partnerem. Budeme rozšiřovat oblasti a rozsah spolupráce a jsme přesvědčeni, že společně napíšeme nejen novou kapitolu v historii ukrajinské jaderné energetiky, ale také významně přispějeme k energetické nezávislosti Evropy,“ uvedl Kotin.

„Společnost Westinghouse je hrdá na to, že může podepsat tyto dohody, které plně podpoří současnou provozní flotilu ukrajinských jaderných elektráren naším špičkovým palivem, službami v oboru a navýší počet nových elektráren AP1000 z pěti na devět. Velmi si vážíme našeho dlouholetého partnerství se společností Energoatom a těšíme se na další spolupráci, která pomůže Ukrajině v její bezuhlíkové budoucnosti,“ řekl Fragman. Podpisu dohody se zúčastnili také ukrajinský ministr energetiky Herman Halušenko a švédský velvyslanec na Ukrajině Tobias Thyberg.

Zdroj: OEnergetice.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..