První JE v Obninsku zastavena podruhé

Obninsk - budova První jaderné elektrány s reaktorem AM-1 (Atom mirnyj).
Obninsk – budova První jaderné elektrány s reaktorem AM-1 (Atom mirnyj).

Slavnostní setkání u jubilejní příležitosti proběhlo v Obninsku 29. dubna 2022 ve velínu jaderné elektrárny. Přišli na něj bývalí pracovníci a veteráni První jaderné elektrárny, vedení společnosti, chovanci Kurčatovovy školky. Veteráni především vyprávěli o prvních krocích sovětské, dnes ruské jaderné energetiky a jejím rozvoji.

Ctěný host Lev Kočetkov, který byl u spuštění a pak u trvalé odstávky elektrárny symbolicky zastavil reaktor v 11:31 moskevského času, právě touto dobou byl zastaven před 20 lety. První jaderná elektrárna vyráběla elektřinu pět let po spuštění, dále ji používali jako výzkumný systém: probíhaly zde zkoušky různých druhů paliva, materiálů, chladiv, pohonů pro vesmírná plavidla, technologií pro jadernou medicínu. Stojí za zmínku, že Lev Kočetkov (nar. 1930), věhlasný sovětský fyzik, který se zabývá především přenosem tepla, se podílel na vývoji a spuštění elektrárny A-1 v Československu.

Inženýr, kandidát technických věd Lev Kočetkov symbolicky zastavuje reaktor, který skutečně zastavil před 20 lety.
Inženýr, kandidát technických věd Lev Kočetkov symbolicky zastavuje reaktor, který skutečně zastavil před 20 lety.

Šéf oddělení pro odstávku a likvidaci Andrej Žurin k současnému stavu uvedl: „Od roku 2002 jsme na elektrárnu provedli rozsáhlou sérii prací na odstávce a likvidaci elektrárny: odstranění paliva, deaktivace a demontáž vybavení“. Práv teď pracovníci První JE realizují další etapu, které říkáme „pozorovaná konzervace“. Reaktor je v zakonzervovaném stavu a personál zajišťuje jeho stabilitu a bezpečnost“.

Malá (co do výkonu) jaderná elektrárna, postavená ve městě Obninsk, které tehdy ani nebylo městem, v areálu Laboratoře B dnešního Fyzikálně-energetického ústavu za rekordně krátkou dobu pouhých 3,5 let, se stala symbolem mírového využívání jaderné energie.

Obninsk z ptačího pohledu. Zdroj: r-40.ru
Obninsk z ptačího pohledu dnes. Zdroj: r-40.ru

Světová veřejnost příspěvek tehdejšího SSSR k mírovému jádru ocenila, uznala jeho prvenství v novém druhu energetiky a 26. června 1954, den oficiálního spuštění První JE, se stal po celém světě uznávaným jako narozeniny jaderné energie. Reaktor První JE používal grafit jako moderátor a vodu jako chladivo, byl v provozu 48 let a 29. 4. 2002 jej zastavili. Začaly práce na jeho trvalé odstávce a likvidaci, v září 2002 byl odstraněn poslední palivový článek. Úplně byla elektrárna odstavena v roce 2015. V roce 2009 vzniklo na popud tehdejšího prezidenta RF Dmitrije Medvěděva v areálu Obninské JE muzeum, dnes vyhledávaný cíl „jaderné turistiky“.

Historický velín Obninské JE.
Historický velín Obninské JE.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..