BWRX-300 zevnitř. Teď to má zkoumat NRC.
BWRX-300 zevnitř. Teď to má zkoumat NRC.

BWRX-300 – žádost o schválení do dvou let?

Tennessee Valley Authority (TVA) možná dosáhne dalšího milníku u malého modulárního reaktoru (MMR) BWRX-300 do začátku roku 2024. MMR má stát v Clinch River poblíž Oak Ridge, Tennessee. Hlavním cílem TVA je teď předvést, že tento projekt je cenově přijatelný a bezpečný. V únoru 2022 oznámila společnost TVA, že spustí nový program na vývoj pokročilých jaderných technologií v rámci cílů dekarbonizace energetického odvětví.

Jedním z prvních úkolů nového programu bylo vyřízení povolení k výstavbě malého modulárního reaktoru v lokalitě Clinch River. V roce 2019 komise pro jadernou regulaci USA, NRC, předběžně schválila toto místo z hlediska bezpečnosti, vlivu na životní prostředí a havarijního plánování, avšak toto povolení nemá specifikovanou technologii.

„Předběžné schválení lokality znamená, že je již spousta rizik spojená s výběrem lokality vyřešená a my se můžeme posunout dále,“ sdělil Jeff Lyash, generální ředitel TVA. V minulém roce vedení TVA schválilo investice v hodnotě 200 milionů dolarů do vývoje nového centra jaderného programu v Clinch River. Laboratoře, které během této výzvy vznikly, jsou určeny pro hledání optimálních řešení ve stávající části projektu – vývoji detailního návrhu a přípravy projektu BWRX-300 společnosti GE Hitachi k výstavbě.

„Dalším důležitým milníkem projektu je podat kompletní žádosti o stavební povolení. Nyní plánujeme podat tuto žádost na konci roku 2023 nebo začátku 2024“, oznámil Lyash. Zároveň s přípravou žádosti o výstavbu vyvíjí TVA detailní návrh zařízení, odhad ceny, plán uvádění do provozu a analýzu rizik. Pokud povolení dostane, stane TVA před dalším důležitým rozhodnutím, zda ve vývoji pokračovat a jak získat zakázky. V dubnu 2022 oznámila TVA partnerství s Ontario Power Generation, která vybrala reaktorový návrh BWRX-300 pro nasazení v lokalitě Darlington.

Lokalita v Clinch River, zdroj: TVA
Lokalita v Clinch River, zdroj: TVA

BWRX-300

Reaktor ESBWR - starší bratr BWRX-300.
Reaktor ESBWR – starší bratr BWRX-300.

BWRX-300 je malý vodou chlazený jaderný reaktor o výkonu 300 MWe varného typu. Nemá hlavní cirkulační čerpadla, což vylučuje ze systému jeden z choulostivých a citlivých na poruchy prvků, bezpečnost reaktoru i díky tomu stojí na pasivních prvních a vnitřní bezpečnosti. Ty dokážou společně s aktivními systémy chladit aktivní zónu až 7 dnů bez zásahu operátora. Vývoj čerpá ze zkušeností s reaktorem ESBWR, hlavní myšlenkou je co nejjednodušší zařízení za co nejméně práce. Závody vyrábějí hotové celky, dále transportované na staveniště. Předběžná doba výstavby se díky tomu očekává v rozmezí 24 až 36 měsíců.

Zdroj: OEnergetice.cz, redakčně upraveno

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..