Stavba JE Hanhikivi, Rosatom vede přípravné práce. Zdroj: Rosatom
Stavba JE Hanhikivi, Rosatom vede přípravné práce. Zdroj: Rosatom

Rosatom vydal prohlášení ohledně odstoupení od smlouvy na projekt JE Hanhikivi-1

Před několika dny oznámila finská Fennovoima, že s okamžitou platností vystupuje z projektu na stavbu JE Hanhikivi-1, který vedla společně s Rosatomem. Na webu ruské korporace se objevila oficiální odpověď. Připomeňme si „rozložení sil“: ruskou firmu ve Finsku zastupuje jeho dceřiná společnost RAOS Voima, která vlastní 34% JE Hanhikivi, zbytek vlastní Finové.

„Rozhodnutí managementu Fennovoima odstoupit od EPC-smlouvy se společností RAOS Project nás velmi překvapilo a zklamalo. Upozorňujeme na to, že tak velký a zásadní krok pro celý projekt, jako byla iniciativa vedení Fennovoimy okamžitě odstoupit od EPC-smlouvy, podnikl management firmy bez jakékoliv důsledné diskuze nebo jednání na úrovni akcionářů projektu, z nichž největším je právě RAOS Voima (100% dceřiná společnost RA), která vlastní 34% akcií.

Důvodům, proč vedení společnosti toto rozhodnutí přijala, nerozumíme. Projekt pokračuje podle harmonogramu, podařilo se dobře naladit spolupráci zákazníka a dodavatele a celý dodavatelský řetězec, což akcionářům společnosti a médiím mnohokrát oznamoval osobně generální ředitel společnosti Fennovoima.

RAOS Project spolehlivě a seriózně plní všechny své závazky, hlavní část dokumentace, nutná pro to, aby regulační úřady vydaly povolení ke stavbě JE, předala zákazníkovi už vloni. Více než 98% z ní zákazník předal STUK a očekávali jsme, že v dubnu a květnu je Fennovoima předá regulačním úřadům.

Rosatom se ve svých mezinárodních aktivitách přísně a bez výjimek řídí zásadou bezpodmínečného plnění svých závazků za každých okolností. Ponecháváme si právo hájit své zájmy soudní a právní cestou, odpovídající platným smlouvám a platnému zákonodárství.“

Připomeňme, že jako důvod uvedla Fennovoima „zvyšující se riziko“ zpoždění dodávek kvůli současnému dění na Ukrajině.

Hanhikivi v plánech.
Hanhikivi v plánech.

Zdroj: Rosatom

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..