Server Oenergetice.cz a několik dalších včera uveřejnily zkrácenou verzi vyjádření Rosatomu k tomu, že finská Fennovoima oznámila odstoupení od projektu na stavbu JE Hanhikivi, kterou uveřejnil portál World Nuclear News. Přinášíme toto vyjádření o den později, zato v plném znění a v překladu z originálu. Připomeňme, že RAOS Project Oy je dceřiná společnost ve Finsku, která je formálně hlavním dodavatelem projektu, zastupuje Rosatom a vlastní 34% Hanhikivi-1.

Rosatom bude žádat kompenzace

Hanhikivi-1 podle Rosatomu.
Hanhikivi-1 podle Rosatomu.

RAOS Project Oy potvrzuje, že Fennovoima Oy obeznámila naši společnost se svým rozhodnutím odstoupit od smlouvy na výstavbu JE Hanhikivi-1.

Rozhodnutím Fennovoima odstoupit od smlouvy jsme velmi zklamáni, jak jsme prohlásili již dříve. Důvody, uvedené našimi finskými partnery jako záminky pro ukončení projektu, jsou v rozporu s faktickým současným stavem projektu a s dřívějšími prohlášeními samotných představitelů Fennovoima, kteří mluvili o velkém pokroku a těch nejlepších perspektivách úspěšné realizace projektu.

Projekt pokračuje v plném souladu s harmonogramem. Na projektu nastala řada zdržení a zpoždění v rané etapě, což není nijak mimořádné u velmi složitého a komplexního projektu na stavbu jaderné elektrárny velkého výkonu, kde prioritou číslo jedna jsou bezpečnost a kvalita. V poslední době se podstatně posunul dopředu v oblasti plánování a projektování.

RAOS Project koncem roku 2021 přesně podle odsouhlaseného a upraveného harmonogramu poskytl všechny potřebné dokumenty z předběžné zprávy o analýze bezpečnosti a technickém bezpečnostním posudku, které jasně ukazují, že tato elektrárna odpovídá bezpečnostním standardům, obnoveným ve Finsku v letech 2018 a 2019 s úpravami pro nově budované jaderné elektrárny.

Fennovoima převzala od dodavatele bezpečnostní analýzu elektrárny v lednu 2022, ale odložila předání této dokumentace úřadu pro jadernou regulaci (STUK), jelikož vlastní nezávislé vyhodnocení bezpečnosti, které Fennovoima uspořádala, se výrazně odklonilo od původního harmonogramu. „RAOS Project“ podnikl vše, co bylo v jeho silách, aby tuto práci urychlil, ale pro zajištění nezbytné nezávislosti žadatele o povolení, v tomto případě společnosti Fennovoima, je finské zákonodárství nastaveno tak, že dodavatel tyto úkony sám činit nesmí.

Jsme zkušený dodavatel jaderných elektráren

V současné době Rosatom realizuje celou řadu nových projektů na stavbu jaderných elektráren v Rusku a v zahraničí, mezi nimiž jsou v pokročilých etapách výstavby práce na projektech v ČLR, Indii, Bangladéši, Bělorusku a Turecku, které celkem čítají 15 jaderných bloků stejného typu, jako je Hanhikivi-1.

V ČLR a Indii šest reaktorů obdobné technologie a návrhu velmi spolehlivě vyrábějí elektřinu po dobu již několika let.

Čelní pohled na Tianwanskou jadernou elektrárnu.
Čelní pohled na Tianwanskou jadernou elektrárnu.
Z těch "čerstvých" elektráren Rosatomu - Kudankulam 1, 2 v Indii.
Z těch „čerstvých“ elektráren Rosatomu – Kudankulam 1, 2 v Indii.

Projekt Hanhikivi-1 musí odpovídat jedinečným a neustále zdokonalovaným bezpečnostním nárokům STUK, který požaduje všestrannou a detailní demonstraci co nejvyšší bezpečnosti ještě před zahájením stavby jaderného bloku.

Přestože Fennovoima uvádí něco jiného, skutečnost je taková, že koncem roku 2021 všechny důležité dokumenty týkající se bezpečnosti elektrárny byly připraveny na předání STUK k posouzení a další pokrok záležel na společnosti Fennovoima, jejíž úlohou byla v této etapě koordinace práce bezprostředně se STUK, aby mohla poskytnout případná závěrečná vysvětlení a dodat případné chybějící dokumenty. Rozhodnutí finských partnerů odstoupit od projektu JE Hanhikivi-1 se jeví jako zcela netržní a politicky angažované.

Rosatom disponuje dostatečnými zdroji a je dostatečně organizačně flexibilní, aby dokázal naplnit své smluvní závazky i teď, ve velmi náročných podmínkách současné situace. Máme velkou starost o bezpečí svých ukrajinských kolegů, jejich rodin a blízkých, a velice nám všem přejeme co nejrychlejší nastolení míru.

RAOS Project mezitím vypracoval plány pro případ nepředvídaných okolností a kupříkladu našel několik možností, jak vykovat polotovary pro tlakovou nádobu reaktoru pro Hanhikivi-1 na jiném místě, než je závod v Kramatorsku na Ukrajině.

Rosatom se přísně drží principu plnění svých závazků za každých okolností po celém spektru svých aktivit. Jsme otevřeni diskuzi o možných variantách, jak obnovit spolupráci na projektu, až to umožní podmínky, a zůstáváme plně připraveni jej úspěšně dokončit. Ve stávající situaci nemáme jinou volbu, než hájit a chránit své zájmy, a budeme požadovat kompenzace za nezákonné ukončení projektu.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..