Polsko navštívila korejská delegace s nabídkou a podporou od vlády. Uprostřed Adam Guibourgé-Czetwertyński, vpravo od něj - šéf KHNP Jeong Jae-hoon. Zdroj: WNN
Polsko navštívila korejská delegace s nabídkou a podporou od vlády. Uprostřed Adam Guibourgé-Czetwertyński, vpravo od něj – šéf KHNP Jeong Jae-hoon. Zdroj: WNN

Polsko chce šest nových reaktorů – možná od KHNP

Společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) předložila Polsku technickou a cenovou nabídku na výstavbu šesti reaktorů APR-1400. První by mohl být uveden do provozu podle harmonogramu v polském programu na rozvoj jádra – už v roce 2033. Korejskou delegaci vedl generální ředitel KHNP Jeong Jae-hoon, jemuž kryl záda vedoucí pro obchodní rozvoj Yoosik Nama. Součástí nabídky je „výstavba šesti reaktorů APR1400 o celkovém výkonu 8,4 GW“. Jeong si přivezl státní podporu: dopis korejského ministra obchodu, průmyslu a energetiky Moon Seung-wooka, který „tlumočil plnou podporu korejské vlády“ této nabídce. Přijali je náměstek polského ministra pro klima a životní prostředí Adam Guibourgé-Czetwertyński a polský zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski.

Tři zájemci, tři reaktory

Polská vláda uvedla, že o program země projevili zájem tři dodavatelé jaderných reaktorů: Westinghouse z USA, francouzská EDF a jihokorejská KHNP. Kromě čerstvé korejské nabídky Polsko se svými EPR2 už oslovila EDF. Westinghouse má na předložení svého návrhu s reaktory AP1000 čas do září letošního roku.

Polský jaderný program počítá se šesti reaktory o výkonu 1 – 1,5 GWe, přičemž první má být spuštěn v roce 2033 a další následovat každé dva roky. Nahradily by uhelné elektrárny, které zajišťují až 73 % elektrické energie v zemi. První velká elektrárna bude stát na severu Polska na pobřeží Baltského moře, koncem března bylo regulačním orgánům předloženo její posouzení vlivu na životní prostředí.

AP-1000 na JE Sanmen v ČLR.
AP-1000 na JE Sanmen v ČLR.

KHNP má své ve Spojených arabských emirátech

APR-1400 je evoluční tlakovodní reaktor, který má svůj původ v modelu CE System 80+. Jeho hlavním projektantem je společnost Korea Engineering Company. Disponuje instalovaným výkonem 1400 MWe a jeho projektovaná životnost je 60 let. Nahrazuje standardizovaný projekt OPR-1000 o výkonu 995 MWe, kterých Jižní Korea postavila 12. První dva bloky APR-1400 – Shin Kori 3 a 4 – byly uvedeny do komerčního provozu v prosinci 2016, resp. v září 2019. Výstavba dalších dvou bloků APR-1400 (Shin Kori 5 a 6) zahájila KHNP v dubnu 2017 a září 2018. Jejich uvedení do provozu je plánováno na březen 2023 a červen 2024.

Čtyři bloky APR-1400 byly postaveny také v lokalitě Barakah ve Spojených arabských emirátech. První dva z těchto bloků byly připojeny k síti v srpnu 2020, resp. v září 2021.

JE Barakah v SAE.
JE Barakah v SAE.

Zdroj: Oenergetice.cz, World Nuclear News, redakčně upraveno

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..