Olkiluoto 3. Zvenku vypadá pěkně.
Olkiluoto 3. Zvenku vypadá pěkně.

Komerční spuštění Olkiluoto 3 se odkládá kvůli opravám

Finská energetická společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) v pátek oznámila, že finský reaktor Olkiluoto 3 zahájí svůj komerční provoz o něco později oproti plánu – datum, od kterého měla začít běžné výroba elektrické energie, se posunulo o 2 měsíce. Vstup do komerčního provozu je nyní naplánován na září 2022. Finská jaderná elektrárna Olkiluoto 3 je prvním projektem francouzského reaktoru generace III+ typu EPR, který Francie, tehdy reprezentovaná společností Areva (dnes Orano) nabízela také v temelínském tendru. Výstavba třetího bloku začala v roce 2005 a pro četná zpoždění se protáhla na přibližně 17 let.

Rovněž původní rozpočet byl překročen, podle různých odhadů a míry upřímnosti jednotlivých stran až čtyřnásobně, a došlo k několika sporům o úhrady nákladů a ušlých zisků. Stojí za zmínku, že oproti dlouhodobému zpoždění je aktuální posunutí harmonogramu zcela běžnou a normální záležitostí: právě kvůli odhalení potenciálních problémů zkušební provoz probíhá. Nicméně také stojí za zmínku, že právě kvůli průtahům a překročením byl podle oficiálních zástupců stran zrušen, aspoň zatím, projekt Olkiluoto 4.

Po dosažení prvního kritického stavu v prosinci 2021 a synchronizaci s rozvodnou sítí bohužel komplikace neskončily. Letos v červenci měl začít komerční provoz, avšak zkušební fáze odhalila, že jsou nutné kontroly a opravy chladicího systému generátoru, které by měly trvat asi 3 týdny. Po jejich dokončení pokračuje zkušební provoz a výroba elektřiny do sítě. Dodatečný čas byl v harmonogramu vyčleněn na nadcházející zkoušky bloku a jejich analýzy na základě dat ze zkušební fáze.

Neočekávané události

Kromě kontroly a opravy chladicího systému generátoru, na jejíž nutnost poukázal zkušební provoz a které teď posunuly spouštěcí harmonogram, není jedinou neočekávanou událostí poslední doby, ale podle TVO spolu nesouvisejí. Při plánovaném odstavení bloku, které proběhlo 26. 4., došlo k neočekávanému sepnutí čerpadel na kyselinu boritou. Vyšetřování ještě ten den ukázalo, že se tak stalo kvůli falešně spuštěnému signálu.

Dodavatelé elektrárny, konsorcium Areva GmbH, Areva NP SAS a Siemens AG, staví reaktor tzv. „na klíč“ s pevně stanovenou cenou. Odpovědnost za smluvní závazky pro dodavatele platí až do konce záruční doby. V současné době jsou v provozu dva reaktory EPR v čínské jaderné elektrárně Taishan 1 a 2, ve výstavbě se stále nachází francouzská JE Flamanville 3 a dále pak dva reaktory v Hinkley Point C ve Velké Británii.

Flamanville 3 - mračna nad tou jsou ještě hustší.
Flamanville 3 – mračna nad tou jsou ještě hustší.
Řez reaktorem EPR.
Řez reaktorem EPR.

Zdroj: OEnergetice.cz, redakčně upraveno

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..