Takhle bude vypadat NuScale - pokud bude.
Takhle bude vypadat NuScale – pokud bude.

NRC přehodnocuje schválení NuScale

Komise pro jadernou regulaci USA (NRC) možná přezkoumá žádost o certifikaci malého modulárního reaktoru NuScale, kterou zatím hodnotila téměř zcela kladně. V roce 2020 NRC dokončila své hodnocení žádosti od NuScale Power o udělení licence pro reaktor o výkonu 50 MWatt (el.) a schválila ho podmíněně — se třemi připomínkami. V září 2020 pak federální rejstřík USA uveřejnil zprávu o tom, že NuScale získala „schválení standardního projektu“ (standard design approval, SDA).

Na webu NRC je žádost NuScale stále uváděna se statusem Under Review, tedy „ve fázi zkoumání“. Podle harmonogramu právě probíhá procedura Rulemaking (tvorba norem), která by měla skončil v srpnu 2022. Jenže mezitím byly uveřejněny dokumenty NRC, které svědčí o tom, že výbor má pochybnosti o svém vlastním rozhodnutí vydat SDA. Výkonný ředitel NRC pro operace Daniel Dorman teď zkoumá protest, který podal technický expert komise John Ma, odborník na civilní stavby („senior structural engineer“).

Ve služební zprávě („osobní názor“), kterou Ma napsal krátce po vydání SDA, inženýr tvrdí, že navrhovaná konstrukce reaktorové budovy, určená pro rozmístění modulů NuScale a skladovacích bazénů pro vyhořelé palivo, neodpovídá požadavkům seismické odolnosti – při silném zemětřesení se budova může snadno celá zhroutit.

„Tento osobní názor odborníka se týká otázky, nakolik bezpečný je projekt reaktorové budovy NuScale, protože ve své stávající podobě neposkytuje (1) dostatečné hodnocení rezervy seismické odolnosti, (2) záruky toho, že se nezhroutí, když budovu zasáhne zemětřesení, převyšující maximální projektové zemětřesení (safe-shutdown earthquake, SSE), nebo certifikovaný propočet seismické citlivosti (certified seismic design response spectra, CSDRS)“, uvádí dokumenty pod autorstvím Johna Maa.

Jmenovitě odborný poradce komise vyjádřil své pochybnosti o tom, že reaktorová budova odolá zemětřesení úrovně 1,67 SSE (review-level earthquake, RLE, jde o škálu používanou ve Spojených státech a v Kanadě ve stavebnictví a urbanismu). „Zhroucení reaktorové budovy … může potenciálně vést k rychlému a rozsáhlému úniku radioaktivních materiálů do atmosféry a půdy, což může způsobit smrt lidí“, poznamenává John Ma. V dubnu 2022 Dan Dorman na „zvláštní názor odborníka“. Došel k závěru, že důvody pro uznání výborem konstruktérských řešení NuScale ve věci zajištění seismické odolnosti reaktorové budovy „byly nedostatečně podloženy a dokumentovány“.

A přezkoumáváme…

Dočasným výsledkem je, že Dorman nařídil kanceláři NRC pro regulaci jaderných reaktorů dokumentárně podložit své minulé rozhodnutí o schválení přístupu NuScale k otázkám seismické odolnosti a robustnosti. Bude-li to zapotřebí, kancelář také bude muset vyhodnotit „možné následky“ pro SDA, vydané v roce 2020.

Stojí za zmínku, že uvedený odborný poradce NRC John Ma se i dříve vyznačoval tvrdým přístupem v otázkách seismické odolnosti u nových reaktorových projektů. Například v roce 2010 napsal „osobní názor“ ohledně nedostatků AP-1000 a v roce 2014 společnost Westinghouse oznámila, že vyvíjí modifikaci AP-1000 se zvýšenou seismickou odolností. NRC zatím Dormanovo rozhodnutí zvlášť nekomentovala. Ve společnosti NuScale Power označili její zástupci přezkoumávání námitek od Johna Maa za „důležitou součást silné kultury jaderné bezpečnosti“.

Takhle má vypadat AP-1000.
Takhle má vypadat AP-1000.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..