Instalace tlakové nádoby na Kudankulam 3.
Instalace tlakové nádoby na Kudankulam 3.

Kudankulam 3 má tlakovou nádobu

Na 3. energobloku JE Kudankulam v Indii, kterou staví inženýrinková divize ruského Rosatomu, úspěšně proběhla instalace tlakové nádoby reaktoru. Montáž tlakové nádoby je pro stavbu jakéhokoliv jaderného bloku – přesněji řečeno, těch, co nějakou mají – klíčovou událostí, která otevírá další frontu prací na konstrukci reaktorového systému při stavbě 3. jednotky ve 2. sérii JE Kudankulam v indickém Tamilnádu. Poprvé v historii jaderného stavebnictví indická strana provedla montáž tlakové nádoby typu VVER metodou Open Top. Tato technologie umožňuje podstatně zkrátit dobu výstavby – jde snadno optimalizovat, vyžaduje méně času a méně montážních kroků.

Na stavbě také vyzkoušeli nové (pro tento projekt) vybavení, pásový jeřáb LIEBHERR LR-11350 s nosností až 1130 tun. Tak velká páka je nutná z bezpečnostních důvodů: celková váha tlakové nádoby činí 327 tun. Úspěch této procedury je závěrečným krokem k získání povolení od indických úřadů, které kontrolují montáže hlavního vybavení na jaderných elektrárnách. Stojí za zmínku, že německo-švýcarská Liebherr úzce spolupracuje s Rusy už od sovětských dob, první společný podnik vznikl koncem 80. let v Oděse a v Rusku vyrábí a skladuje také dnes.

Jeřáb LIEBHERR LR-11350, zdroj: Liebherr
Jeřáb LIEBHERR LR-11350, zdroj: Liebherr

Bloky 3, 4 a 5, 6 jsou (respektive budou) 2. a 3. sérií JE Kundankulam, kterou Indové s Rusy staví podle projektu AES-92 s reaktorem typu VVER-1000 (B-412). Technická řešení, realizovaná v projektu JE Kudankulam, vyhovují těm nejmodernějším a nejpřísnějším požadavkům MAAE. Bloky 1 a 2 Rosatom stavěl a spouštěl v letech 2002-2013 (resp. 2016), přičemž hlavní mezivládní dohody ohledně stavby byly podepsány už koncem 90. let.

Stavba 3. a 4. bloků běží podle plánu, začala před 5 lety, stavba a spouštění 1. a 2. bloků se podle ruské strany protáhla kvůli zkoušení řady inovativních řešení, protestům a peticím místních obyvatel (zkoumal je soud, spuštění povolil) a kvůli tomu, že Indové žádali vysokou míru lokalizace výroby, aniž by měli zkušenosti se stavbou lehkovodních reaktorů a jejich vybavením – tedy se na těchto blocích vlastně učili. Provoz 1. a 2. bloku běží po zpožděném spuštění podle harmonogramu, stavba 5. a 6. bloku začala vloni.

Kudankulam - pohled zvenku.
Kudankulam – pohled zvenku.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..