Ledoborec Jakutija, který záhy bude brázdit arktické vody.
Ledoborec Jakutija, který záhy bude brázdit arktické vody.

Ledoborec pro Rosatom zvládl instalaci krytu

29. dubna 2022 odborníci z Baltských loděnic (součást Spojené loděnické korporace, a.s.) provedli jedinečnou instalaci blokové sekce o váze 220 tun na palubu atomového ledoborce Jakutija (projekt 22220). Ochranné pouzdro, sestávající z osmi sekcí, váží celkem 220 tun. Instalace na palubu lodi trvala osm hodin. Minimální hmotnost jedné sekce činí 30 tun, maximální — 33. Zároveň probíhala instalace palubní sekce, která váží 53 tun. Úkol vyžadoval nejvyšší preciznost a koordinaci, instalace si vyžádala používat čtyři jeřáby zároveň.

Ochranné pouzdro reaktorových sekcí je vlastně sarkofág, který zajišťuje bezpečnost a ochranu obsluhujícího personálu reaktoru před radiací během provozu. Blok-sekce obsahuje různé materiály včetně betonu, oceli a zvláštních ochranných kovových kompozit, což činí konstrukci výrazně těžší a vytváří komplikace při nakládání. Odborníci z Pobaltského závodu díky svým zkušenostem, sladěné práci jeřábníků a profesionalitě vazačů břemen dokázali nainstalovat celou blok-sekci přesně podle harmonogramu.

Univerzální atomový ledoborec Jakutija je čtvrtou lodí podle projektu 22220, které Baltské loděnice staví na objednávku státní společnosti Rosatom. Montáž na skluzu závody zahájily 26. 5. 2020. Univerzální atomové ledoborce podle projektu 22220 jsou těmi největšími a nejvýkonnějšími loděmi svého druhu na světě, jejich hlavním úkolem je zajištění doprovodu dopravních lodí a hladké navigace v Západní oblasti Arktidy po celý rok. Lodě podle tohoto projektu by se v nejbližších letech měly stát základem ruské civilní flotily ledoborců (připomeňme, že kromě jaderných má Rusko – a nejen Rusko – také třeba dieselové).

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..