Jižní Korea má jedny z největších JE na světě, na obrázku JE Hanul se 6 bloky. Dříve se jmenovala Uljin, dva nové bloky ("Shin" - nový) mají přijít záhy. Zdroj: MAAE
Jižní Korea má jedny z největších JE na světě, na obrázku JE Hanul se 6 bloky. Dříve se jmenovala Uljin, dva nové bloky („Shin“ – nový) mají přijít záhy. Zdroj: MAAE

Jižní Korea nabírá úplně nový kurz

Rozvoj jaderné energetiky je pro Jižní Koreu jedním z důležitých strategických cílů. Nastupující prezident Yoon Suk-yeol učinil z jaderné energie jeden ze svých předvolebních slibů. Podle jihokorejské zpravodajské agentury Yonhap také kandidát na ministra průmyslu, Lee Chang-yang, při svém schvalovacím slyšení řekl, že jaderná energie je způsob, jak zvýšit energetickou bezpečnost a dosáhnout cílů nulových emisí uhlíku.

Jižní Korea má největší do výkonu JE na světě, Shin Kori nedaleko Busanu s 8 reaktory. Zdroj: MAAE
Jižní Korea má největší do výkonu JE na světě, Shin Kori nedaleko Busanu s 8 reaktory. Zdroj: MAAE

Oprášení dostavby JE Shin Hanul

Nový prezident složil v úterý svou přísahu. Slíbil, že zvrátí politiku odcházejícího prezidenta Mun Če-ina, který se rozhodl postupně ukončit využívání jaderné energie, což byla politika, kterou zavedl po svém nástupu do funkce v roce 2017 a která následovala po havárii jaderné elektrárny Fukušima Daiči (Japonsko, 2011). Nová jihokorejská vláda bude usilovat o obnovení v současnosti pozastavené výstavby dvou jaderných reaktorů v pobřežním kraji Uljin s očekávaným restartem výstavby v roce 2025, uvedly ve středu vládní a průmyslové zdroje.

Vláda chce údajně obnovit výstavbu 3. a 4. bloku elektrárny Shin Hanul. Navíc plánuje pokračovat v provozu stávajících jaderných reaktorů déle a udržet podíl výroby z jádra na úrovni přibližně 30 %.

JE Shin Hanul 1 a 2, zdroj: KHNP
JE Shin Hanul 1 a 2, zdroj: KHNP

Podpora exportu jaderných technologií

„Budu usilovat o rozumné využití jaderné energie, která je hlavním prostředkem energetické bezpečnosti a uhlíkové neutrality, a o zvýšení konkurenceschopnosti tohoto odvětví, abychom aktivně podpořili jeho export,“ uvedl Lee ve svém úvodním projevu. V současné době se Jižní Korea podílí na výstavbě první jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech, JE Barakah. Minulý měsíc společnost Korea Hydro and Nuclear Power (KHNP) předložila Polsku tzv. technickou a cenovou nabídku na výstavbu šesti reaktorů APR-1400.

JE Barakah s reaktory KHNP. Zdroj: ENEC
JE Barakah s reaktory KHNP. Zdroj: ENEC

Podle průzkumu je veřejnost jaderné energetice nakloněna

Jižní Korea má v současné době 24 reaktorů, které zajišťují přibližně třetinu jihokorejské produkce elektřiny. Jaderná energetika byla pro zemi až do zavedení politiky postupného útlumu dlouho strategickou prioritou. Podle průzkumu veřejného mínění, kterého se v září 2021 zúčastnilo 1000 dospělých osob a který provedla společnost EmBrain Public jménem Korejské jaderné společnosti, má jaderná energetika v zemi i nadále podporu veřejnosti. Z výsledků průzkumu vyplývá, že 72,1 % respondentů podporuje využívání jaderné energie, zatímco 24,3 % je proti.

Zdroj: OEnergetice.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..