Na JE Jaitapur na západě Indie má vyrůst nejvýkonnější JE na světě

Tak má ideálně vypadat JE Jaitapur v západní Indii. Zdroj: The Indian Express
Tak má ideálně vypadat JE Jaitapur v západní Indii. Zdroj: The Indian Express

Francouzský energetický gigant EDF uvedl, že předpokládá uzavřít kontrakt na stavbu šesti energetických jednotek s reaktory EPR v areálu Jaitapur (Indie) „v nejbližších měsících“. Oznámily to informační agentury s odkazem na oficiálního zástupce EDF. Společnost rovněž uvedla, že vloni předala indické straně všechny své návrhy ohledně tohoto projektu. Po svém uvedení do provozu by se měla měla stát nejvýkonnější jadernou elektrárnou na světě. Stojí za zmínku, že projekt provázely a provázejí četné protesty, místní i odborné veřejnosti (foto 2013, zdroj DiaNuke.org):

Protesty proti JE Jaitapur.
V Indii jsou v poslední době protijaderné protesty poměrně častým jevem, zřejmě za to může hlavně situace v Japonsku.

Rovněž stojí za zmínku, že možná jde o indickou specialitu nebo pokračování tradice Mahátmy Gándhího, neboť četné místní protesty provázely snad všechny nové indické bloky včetně JE Kudankulam, s různě kvalitními argumenty proti stavbě a provozu.

Dohoda o předání know-how, kterou podepsali zástupci stran během návštěvy francouzského prezidenta Macrona v Indii, na snímku s indickým premiérem Naréndrou Módím.
Dohoda o předání know-how, kterou podepsali zástupci stran během návštěvy francouzského prezidenta Macrona v Indii, na snímku s indickým premiérem Naréndrou Módím, 2018.

Zásadní dohody o stavbě byly podepsány v roce 2018.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..