Štěpná reakce v desátém reaktoru v Česku odstartuje ještě letos. Inženýři z pražského ČVUT instalovali nádobu nového školního reaktoru VR-2 „Vrabec“.

Štěpná reakce v desátém reaktoru v Česku odstartuje ještě letos. Inženýři z pražského ČVUT instalovali nádobu nového školního reaktoru VR-2 „Vrabec“.
Jan Rataj v bílém plášti a se zelenou přilbou na hlavě vydává povel, 500 kilogramů těžká reaktorová nádoba se odlepí od země a zamíří k blízké půl metru hluboké šachtě, kde se záhy usadí. Jaderným inženýrům předtím pár minut trvalo zprovoznit dálkovým ovládáním řízený jeřáb, a celý spektákl tak odstartoval s několikaminutovým zpožděním.

To však nehraje roli. Proces usazování reaktorové nádoby bude možné v Česku znovu sledovat při optimistickém scénáři až za nějakých deset patnáct let. A to pouze v případě, že se státu a ČEZ opravdu podaří rozjet dostavbu nového jaderného bloku v Dukovanech. Tady však nejsme v jaderné elektrárně na Vysočině, ale v reaktorové budově Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské Českého vysokého učení technického (ČVUT) v pražské Libni. Usazením nádoby byla dokončena důležitá fáze instalace nového školního reaktoru VR-2.
Se zprovozněním nového „Vrabce“ se celkový počet reaktorů v Česku rozroste na deset. Vedle čtyř komerčních reaktorů v Dukovanech a dvou v Temelíně to jsou ještě dva výzkumné v Centru výzkumu Řež a starší školní reaktor VR-1, který s nejmladším tuzemským přírůstkem do jaderné energetiky v poněkud těsné hale bezprostředně sousedí. Nový reaktor je s 1,70 metru výšky a průměrem 1,3 metru o poznání menší než VR-1 ze začátku devadesátých let. Vedle nepříliš spolehlivého jeřábu byly jedinou pomůckou při instalaci nádoby už jen obyčejné štafle. V následujících měsících inženýři osadí nádobu dalšími prvky a ještě před koncem roku by měla štěpná reakce na břehu Vltavy odstartovat.
Jedním z prvků bude neutronový zdroj, který již leží připraven v bednách poblíž. VR-2 je totiž takzvaný podkritický reaktor, který nemá dostatečné množství paliva pro udržení štěpné reakce v chodu. „Ke svému fungování potřebuje neutronový zdroj. Pokud zdroj není k dispozici, štěpná reakce se sama zastaví,“ vysvětluje Rataj, jinak také vedoucí katedry jaderných reaktorů.
Celý článek uveřejnil týdeník Hrot, přečíst si jej můžete zde: dozvíte se, proč vlastně ČVUT nový reaktor staví, jak to ve světě vypadá se zájmem o jádro a o tom, jak nový Vrabec vyráběly zlaté české ručičky.