Írán točí uran: šéf jaderného programu Alí Akbar Sálehí a prezident Hasan Rúhání obdivují nové obohacovací centrifugy.
Írán točí uran: šéf jaderného programu Alí Akbar Sálehí a prezident Hasan Rúhání obdivují nové obohacovací centrifugy.

Írán stále odmítá SKAP

Šance na oživení jednání mezi Íránem a skupinou mezinárodních prostředníků o návratu k podmínkám dohody Společný komplexní akční plán (SKAP) stále vypadají mizivě. Agentura Reuters s odkazem na francouzského diplomata uvedla, že Spojené státy stále nejsou ochotny vyškrtnout Íránské revoluční gardy (ÍRG) ze seznamu teroristických organizací, ačkoliv je to jeden z hlavních požadavků Teheránu.

Írán a prostředníci: jednání o Spojeném komplexním akčním plánu.
Írán a prostředníci: jednání o Spojeném komplexním akčním plánu.

Jednání o obnovení dohody o jaderném programu Islámské republiky, dosažené v roce 2015 a formalizované v podobě SKAP, fakticky zničilo jednostranné odstoupení Spojených států za prezidenta Trumpa. Přešlapují na místě od března 2022. „Jednání jsou ve slepé uličce. Možnost, že v dohledné době dojdeme k uspokojivému řešení ohledně ÍRG, vidím velmi skepticky“, uvedl francouzský diplomat.

Prohlášení, podobná tomu, které cituje agentura Reuters, z úst západních politiků zní častěji a častěji. Přitom otázka ÍRG je možná jen jedním z kamenů úrazu při jednáních, další olej do ohně nejistoty přilévá současné napětí mezi západními prostředníky a Ruskem. Mnozí západní analytici míní, že Írán jednání záměrně protahuje, neboť Islámské republice status quo celkem vyhovuje. Její jaderný průmysl dále obohacuje uran a realizuje nové a nové projekty. Možná dokážou touto cestou otevřít nové kolo či „úroveň“, kde budou podmínky staronové dohody pro íránskou stranu výhodnější.

Přes mezinárodní sankce staví Irán další továrny na obohacování uranu
Přes mezinárodní sankce dokáže Islámská republika stavět další továrny na obohacování uranu

Ve snaze vzkřísit jednání navštívil Teherán Enrique Mora, koordinátor ze strany Evropské unie. Jediné, čím se jeho návštěva vyznačila, bylo těžko uvěřitelné dobrodružství při návratu. Jak píše agentura Vasti Press, na letišti ve Frankfurt jeho a dva jeho kolegy zadržela německá policie. „Drželi nás jednotlivě a odmítli jakkoliv vysvětlit zásah, který se jeví jako porušení Vídeňské úmluvy o diplomatických stycích“, tweetnul Mora poté, co všechny tři diplomaty propustili. Odpovědět na otázku, co to vlastně bylo, je stejně komplikované, jako udělat prognózu ohledně dalšího osudu jednání o SKAP.

Mapa íránských jaderných objektů.
Mapa íránských jaderných objektů.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..