Írán a prostředníci: jednání o Spojeném komplexním akčním plánu.
Írán a prostředníci: jednání o Spojeném komplexním akčním plánu.

Íránský poslanec považuje nová jednání za nesmyslná pro „zásadní rozdíly“ mezi stranami

Evropská unie vysílá do Teheránu koordinátora jednání ohledně jaderné dohody. Enrique Mora by měl dorazit do metropole v úterý. Čeká jej náročná mise: v Íránu čím dál víc lidí pochybuje o tom, že obnovit platnost jaderné dohody SKAP, která značně utrpěla za Trumpovy administrativy, k něčemu povede.

Mapa íránských jaderných objektů.
Mapa jaderných objektů v zemi.

Krátce před návštěvou s ráznými a tvrdými komentáři vystoupil Mahmúd Ahmádí-Bighaš, poslanec íránského parlamentu a člen výboru pro národní bezpečnost a mezinárodní politiku. Poslanec vyzval vládu „říct našemu lidu“, že vleklá a bezvýsledná jednání ve Vídni zase nepřinesou žádný pokrok. Žádné zprávy o průběhu jednání nejsou k dispozici, protože se ocitla ve slepé uličce. „Naše rozdíly se Spojenými státy a Evropany jsou zcela zásadní povahy… Američané mají za to, že bychom se měli vzdát svých principů a zájmů, zatímco my po nich chceme vzdát se povýšeneckého a zastrašovacího vystupování“.

Podle Mahmúda Ahmádí-Bighaše je zjevné, že pokrok brzdí nejen otázky kolem jádra. Například je tu požadavek vůči USA vyřadit ze seznamu teroristických organizací Íránské revoluční gardy (IRG), ale ani to není ten hlavní problém, myslí si poslanec. Za těchto okolností Mahmúd Ahmádí-Bighaš velmi vysoce ocenil vztahy Íránu s Ruskou federací a Čínskou lidovou republikou.

Dohodu SKAP (Společný komplexní akční plán) podepsali zástupci Islámské republiky, pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německo v roce 2015. Podle této dohody Írán dobrovolně omezil svůj jaderný program, zatímco mezinárodní společenství výměnou zrušilo uvalené na Islámskou republiku sankce. V roce 2018 Spojené státy oznámily odchod od SKAP, Islámská republika poté odmítla plnit řadu dobrovolných omezení. Po prezidentských volbách v USA startovala jednání ve Vídni o návratu k původním podmínkám dohody. V současnosti nastala v jednáních odmlka.

Země má jednu jadernou elektrárnu v Búšehru, kde Rosatom staví druhou řadu.

JE Búšehr, první funkční v Íránu.
JE Búšehr, první funkční v zemi a na Blízkém východě.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..