Hanhikivi v plánech.
Hanhikivi v plánech.

Hanhikivi 1 odložena

Konsorcium Fennovoima zrušilo smlouvu s ruskou státní společností pro jadernou energetiku Rosatom, která měla postavit jadernou elektrárnu Hanhikivi ve Finsku, důvodem mají být rizika spojená s válkou na Ukrajině. Fennovoimu vlastní ze dvou třetin finské podniky, včetně firem Outokumpu, Fortum a SSAB. Zbývající třetinu vlastní firma RAOS Voima, která je dceřinou společností Rosatomu a zastupuje jej ve Finsku. Rusové dali v reakci najevo, že hodlají své zájmy bránit právní cestou. Informovala o tom agentura Reuters a ruské zpravodajské relace.

Budoucnost jaderné elektrárny Hanhikivi se stala nejistou, neboť ukrajinské události přiměly finskou vládu přehodnotit projekt, který, ačkoliv přípravné práce dávno běží, zatím nezískal finální stavební povolení. Finský ministr hospodářství Mika Lintilä po 24. únoru 2022 opakovaně prohlásil, že je „naprosto nemožné“, aby vláda toto povolení poskytla. Společnost RAOS Project, která je finskou divizí Rosatomu, nicméně ještě minulý měsíc uváděla, že v projektu pokračuje. „Rozhodnutí konsorcia Fennovoima je jasné. Je důvod ke spokojenosti s tímto rozhodnutím. Bylo prakticky nemožné v tomto projektu pokračovat,“ uvedl Lintilä na twitteru v reakci na dnešní oznámení.

Konsorcium rozhodnutí zdůvodnilo velkými průtahy a neschopností firmy RAOS realizovat projekt. „V posledních letech výrazné prodlevy u dodavatele pokračovaly a dál narůstaly. Válka na Ukrajině zvyšuje rizika spojená s tímto projektem, čemuž RAOS Project nedokáže zabránit,“ uvedlo. Dodalo, že jeho spolupráce s firmou RAOS Project s okamžitou platností končí.

Rosatom podle Reuters a ruských zdrojů v první reakci najevo „mimořádné zklamání“ z uvedeného rozhodnutí. Přijato bylo podle vedení firmy bez jakékoli podrobné konzultace s akcionáři projektu, mezi nimiž Rosatom je tím největším (34%). „Projekt pokračuje a s naším klientem jsme navázali dobrý pracovní vztah,“ uvedla ruská společnost. Zároveň upozornila, že si vyhrazuje právo hájit své zájmy „v souladu s platnými smlouvami a zákony“. Fennovoima slíbila uvést detaily dnes (2.5.) na tiskové konferenci.

Finsko připravuje novou JE Hanhikivi. Tedy, připravovalo.
Finsko připravuje novou JE Hanhikivi. Tedy, připravovalo.

Česká republika se vloni rozhodla nepřizvat Rosatom do tendru na výstavbu nového bloku jaderné elektrárny Dukovany. Rosatom je světovou jedničkou v počtu zakázek na stavbu jaderných elektráren. Kromě toho firma dodává palivo do elektráren postavených v sovětské éře v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Bulharsku a ve Finsku, a rovněž do těch postavených čerstvě. Do jaderné elektrárny Temelín mají nicméně od roku 2024 palivo dodávat americký Westinghouse a francouzská Framatome.

Z těch "čerstvých" elektráren Rosatomu - Kudankulam 1, 2 v Indii.
Z těch „čerstvých“ elektráren Rosatomu – Kudankulam 1, 2 v Indii.

Zdroj: Oenergetice.cz, Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..