Ministerská návštěva: ministr pro hospodářskou revitalizaci Jasutoši Nišimura na JE Fukušima Dajiči v roce 2020. Zdroj: TEPCO
Ministerská návštěva: ministr pro hospodářskou revitalizaci Jasutoši Nišimura na JE Fukušima Dajiči v roce 2020. Zdroj: TEPCO

Fukušima bude vylévat

Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vydala první zprávu k misi svých zástupců do japonské jaderné elektrárny Fukušima. Cílem bylo zjistit, jak celkově vypadá příprava k vypouštění dekontaminované tritiové vody do moře a najít oblasti, které je potřeba před plánovaným zahájením vypuštění v roce 2023 ještě projednat.

Mezinárodní tým MAAE během února navštívil japonskou jadernou elektrárnu Fukušima společnosti TEPCO a japonské Ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI). Nyní ke své misi zveřejnil pracovní tým první zprávu, která hodnotí osm oblastí japonských příprav na vypuštění vody. Ta částečně sloužila k ochlazování jaderných reaktorů po havárii způsobené vlnou cunami v roce 2011.

„Japonsko učinilo významný pokrok ve svých přípravách a pracovní skupina je spokojena s tím, jak TEPCO a METI stanovily následující kroky pro vypouštění vody plánované na rok 2023. Práce budou dále pokračovat, aby pracovní skupina mohla poskytnout své závěry před samotným vypuštěním,“ uvedl generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi.

Rafael Mariano Grossi, generální ředitel MAAE.
Rafael Mariano Grossi, generální ředitel MAAE.

V rámci přípravy na další kroky určila pracovní skupina technická témata pro další diskuse a objasnění. Skupina rovněž poznamenala, že společnosti TEPCO a METI vynaložily značné úsilí na konzultace a informování zainteresovaných stran a veřejnosti o procesu vypouštění vody.

Dekontaminace radioaktivní vody

Japonsko oznámilo loni v dubnu, že plánuje vypouštět upravenou vodu uloženou v elektrárně Fukušima do moře po dobu asi 30 let. Požádalo přitom MAAE o přezkum podle bezpečnostních standardů agentury. Vodu likvidátoři upravují a čistí systémem ALPS (Advanced Liquid Processing System), skladují ji pak v přibližně tisícovce nádrží o objemu 1,37 milionu metrů krychlových. ALPS odstraňuje většinu radioaktivní kontaminace, s výjimkou tritia. TEPCO plánuje před vypuštěním vodu zhruba stokrát naředit, tak, aby koncentrace tritia klesla pod hodnotu 1500 Bq/L. „Pracovní skupina zdůraznila efektivní spolupráci s japonskými protějšky, která umožnila rychle zprostředkovat výsledky kontrolní mise mezinárodnímu společenství,“ řekl Gustavo Caruso, ředitel odboru jaderné bezpečnosti.

Testování francouzských metod dekontaminace půdy na JE Fukušima, 2018.
Testování francouzských metod dekontaminace půdy na JE Fukušima, 2018.

Zdroj: OEnergetice.cz, redakčně upraveno

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..