
Fukušima bude vylévat
Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) vydala první zprávu k misi svých zástupců do japonské jaderné elektrárny Fukušima. Cílem bylo zjistit, jak celkově vypadá příprava k vypouštění dekontaminované tritiové vody do moře a najít oblasti, které je potřeba před plánovaným zahájením vypuštění v roce 2023 ještě projednat.
Mezinárodní tým MAAE během února navštívil japonskou jadernou elektrárnu Fukušima společnosti TEPCO a japonské Ministerstvo hospodářství, obchodu a průmyslu (METI). Nyní ke své misi zveřejnil pracovní tým první zprávu, která hodnotí osm oblastí japonských příprav na vypuštění vody. Ta částečně sloužila k ochlazování jaderných reaktorů po havárii způsobené vlnou cunami v roce 2011.
„Japonsko učinilo významný pokrok ve svých přípravách a pracovní skupina je spokojena s tím, jak TEPCO a METI stanovily následující kroky pro vypouštění vody plánované na rok 2023. Práce budou dále pokračovat, aby pracovní skupina mohla poskytnout své závěry před samotným vypuštěním,“ uvedl generální ředitel MAAE Rafael Mariano Grossi.

V rámci přípravy na další kroky určila pracovní skupina technická témata pro další diskuse a objasnění. Skupina rovněž poznamenala, že společnosti TEPCO a METI vynaložily značné úsilí na konzultace a informování zainteresovaných stran a veřejnosti o procesu vypouštění vody.
Dekontaminace radioaktivní vody
Japonsko oznámilo loni v dubnu, že plánuje vypouštět upravenou vodu uloženou v elektrárně Fukušima do moře po dobu asi 30 let. Požádalo přitom MAAE o přezkum podle bezpečnostních standardů agentury. Vodu likvidátoři upravují a čistí systémem ALPS (Advanced Liquid Processing System), skladují ji pak v přibližně tisícovce nádrží o objemu 1,37 milionu metrů krychlových. ALPS odstraňuje většinu radioaktivní kontaminace, s výjimkou tritia. TEPCO plánuje před vypuštěním vodu zhruba stokrát naředit, tak, aby koncentrace tritia klesla pod hodnotu 1500 Bq/L. „Pracovní skupina zdůraznila efektivní spolupráci s japonskými protějšky, která umožnila rychle zprostředkovat výsledky kontrolní mise mezinárodnímu společenství,“ řekl Gustavo Caruso, ředitel odboru jaderné bezpečnosti.

Zdroj: OEnergetice.cz, redakčně upraveno