Fukušima vypouští, protože má plno

Fukušima Dajiči z ptačího oka.
Fukušima Dajiči z ptačího oka.

Japonská Agentura pro jadernou regulaci (NRA) schválila plán společnosti TEPCO na vypuštění vody kontaminované tritiem, která se hromadila v areálu JE Fukušima Dajiči od nehody v roce 2011, do oceánu. Oficiálnímu schválení předcházelo 30-denní období veřejných diskuzí a slyšení. Kontaminovanou vodu v areálu chrání přibližně tisícovka nádrží. Je to voda, očištěná průchodem přes specializovaný systém ALPS, který dokáže odstranit většinu radioaktivních izotopů právě kromě tritia.

Objem skladované vody neustále roste přes všechna úsilí snížit rychlost jejího hromadění, teď činí přibližně 1,37 milionů m3. Podle stávajících odhadů budou nádrže, které jsou teď k dispozici, zcela plné v polovině nebo na konci roku 2023. Společnost TEPCO proto dříve nebo později čeká zásadní rozhodnutí o dalším osudu kontaminované fukušimské vody, jinými slovy – musí zodpovědět nerudovskou otázku: „Kam s ní?“.

Zkoumala několik možností, do konečného výběru se dostaly dvě: odpařování a vypuštění do moře. Odpařování bylo uznáno za nevhodné pro japonské podmínky a zbylo tak jenom vypuštění. V dubnu 2021 japonská vláda oficiálně povolila vypustit kontaminovanou vodu do oceánu za podmínky, že ji zředí na bezpečnou koncentraci tritia a že k tomu vydají povolení úřady pro radiační bezpečnost. Teď jej NRA skutečně vydala.

Ministerská návštěva: ministr pro hospodářskou revitalizaci Jasutoši Nišimura na JE Fukušima Dajiči v roce 2020. Zdroj: TEPCO
Ministerská návštěva: ministr pro hospodářskou revitalizaci Jasutoši Nišimura na JE Fukušima Dajiči v roce 2020. Zdroj: TEPCO

Vypouštění nebude okamžité, má probíhat v delším období (mluví se až o 30 letech). Celý proces bude pravidelně kontrolovat MAAE. Po zředění mořskou vodou bude TEPCO kontaminovanou vodu vypouštět do oceánu v bezpečné vzdálenosti od pobřeží (asi 1 km), k čemuž má být vybudován podzemní tunel. Aktivity TEPCO pozorně sledují sousední země. Velké znepokojení projevuje Čína, avšak není vůbec snadné jasně zjistit, kolik je v čínské reakci skutečných obav a kolik touhy rýpnout si do regionální konkurence.

Ruský ústav ИБРАЭ pro problematiku bezpečného rozvoje jaderné energetiky Akademie věd provedl vlastní vyhodnocení a došel k závěru, že postupné rovnoměrné vypouštění vody nepovede k překročení limitů na radioaktivitu v oceánské vodě. Pozitivně jej vyhodnotila také MAAE.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..