Francie jaderná, ukázka: JE Bugey.
Francie jaderná, ukázka: JE Bugey.

Francie se potýká se suchem, řeky teplají nad limity

Francouzský energetický gigant EDF vydal varování: možná omezí výrobu na své jaderné flotile. Důvodem je teplo a sucho, které zapříčinilo vyšší teplotu řek, jež může omezit možnosti pro chlazení některých jaderných bloků.

Omezování výroby

Mapa jaderných objektů Francie. Ačkoliv ze všech poválečných velmocí začala se stavbou jaderných elektráren nejpozději a během války se na jaderném výzkumu příliš nepodílela, stala se Francie zemí se suverénně nejvyšším podílem jaderné energie.
Mapa jaderných objektů Francie. Ačkoliv ze všech poválečných velmocí začala se stavbou jaderných elektráren nejpozději a během války se na jaderném výzkumu příliš nepodílela, stala se Francie zemí se suverénně nejvyšším podílem jaderné energie.

„Vzhledem k vysoké teplotě některých řek pravděpodobně nastane omezení produkce ze strany jaderných elektráren EDF, a to od pondělí 9. května do neděle 15. května. Zvláště pak v případě lokality Blayais,“ napsala společnost v REMIT zprávě. Ve zmíněné lokalitě Blayais byl během pondělního odpoledne snížen aktuální výkon bloku Blayais 1 o 110 MW. Instalovaný výkon Blayais 1 je 951 MW.

Francie čelí v nynějším týdnu neobvykle teplému počasí. Teploty se mají vyšplhat až 8 °C nad normálové hodnoty, přitom již teď se země potýká se suchem. Dle Meteo France se mají teploty dostat během středečního dne v jihozápadní časti Francie až ke 30 °C. „Po mírném poklesu teplotu během čtvrtku a pátku teploty opětovně porostou. Tato teplá fronta, aniž by byla bezprecedentní, je pozoruhodná takto brzo v roce,“ stojí ve zprávě Meteo France.

Sucho v kombinaci s teplým počasím rychleji zvyšuje teplotu řek, jež v některých případech chladí jaderné reaktory. Elektrárny s průtočným chlazením musí v případech, kdy se teplota řek přibližuje ke stanovené limitní hodnotě, snížit svůj aktuální výkon, aby se předešlo environmentálním dopadům.

Problémy zadlužené EDF

Na konci minulého měsíce byl Emanuel Macron znovuzvolen francouzským prezidentem. Před volbami avizoval plány na zestátnění některých aktiv zadlužené EDF, kde stát drží 83,88 %. Důvodem je plánovaný rozvoj jaderné energetiky, velmi finančně náročný.

Zadlužená EDF má v poslední době problémy s disponibilitou své jaderné flotily. V minulém měsíci se navíc objevily nové zprávy ukazující na možné problémy s korozí na některých reaktorech.

Na konci minulého týdne zamítl francouzský soud námitku odborů EDF proti cenovým stropům, stanoveným rozhodnutím vlády. Ty nutí EDF prodávat elektřinu dalším tamním obchodníkům pod tržní cenou, jak informuje agentura Reuters. Důvodem je „veřejný zájem“, kdy vládní rozhodnutí napomáhá limitovat nárůst cen elektřiny pro koncové uživatele. Cena akcií EDF na rozhodnutí reagovala poklesem, nyní činí asi 8,3 EUR.

Zdroj: OEnergetice.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..