Vogtle 3 a 4: z 15 miliard na 31

Stavba Vogtle 3 (instalace vodních nádrží) v roce 2020.
Stavba Vogtle 3 (instalace vodních nádrží) v roce 2020.

Celková výsledná cena stavby 3. a 4. bloku JE Vogtle (USA, Georgia) s reaktory Westinghouse AP-1000 možná překročí 30 miliard dolarů. Tento odhad se objevil v amerických médiích s odkazem na finanční zprávu jednoho z akcionářů nových bloků: obecní elektrárenskou společnost státu Georgia (MEAG), které patří 22,7% akcií.

Podle odhadů MEAG bude celková cena nakonec až 30,4 miliardy USD. Jednoduchá zkouška tuto částku potvrzuje. Odhady nákladů na stavbu, které zatím akcionáři uveřejnili, vypadají následovně:

  • „Georgia Power“: 10,4 miliardy USD;
  • „Oglethorpe“: 8,5 miliard USD;
  • MEAG: 7,8 miliard USD;
  • Město Dalton (stát Georgia): 0,24 miliard USD (odhad z roku 2021).

Pokud k tomuto seznamu přičteme 3,68 miliard USD, které v roce 2017 zaplatil japonský majitel Westinghouse, Toshiba, jednoduchý součet dává odhad celkové ceny dvou bloků 30,62 miliard USD, co je blízké propočtům MEAG, jež by měly být ještě přesnější.

Takhle má vypadat AP-1000.
Takhle má vypadat AP-1000.


Připomeňme, že v červnu 2014 byla cena stavby odhadnuta na 14,79 miliard USD, přičemž náklady na vlastní stavbu z toho měly činit 8,1 miliard USD, všechno ostatní měly být náklady vlastníků (řízení, poplatky, připojení k síti atd.) a úroky z poskytnutých úvěrů. Za osm let tak vzrostla celková cena projektu více než dvojnásobně.

Akcionáři znepokojeni

Možnosti, jak kompenzovat vložené peníze tak, že to zaplatí spotřebitelé, mají různí akcionáři různé. Například Georgia Power, hlavní akcionář projektu, musí případný růst cen za elektřinu projednávat s výborem pro komunální hospodaření státu Georgia a výboru se růst cen elektřiny nelíbí. Další tři akcionáři jsou formálně mnohem volnější z hlediska kompenzace výdajů přes konečné spotřebitele. Nicméně také podnikají různá opatření na ochranu vlastních investic.

Oglethorpe plánuje využít dohody, uzavřené mezi akcionáři v roce 2018, podle které při zdražení bloků Vogtle na určitou částku mají mladší akcionáři prodat Georgia Power část svých akcií. V Oglethorpe“chtějí prodat 2% akcií, což umožní společnosti snížit svůj vklad na 8,1 miliard USD. Obdobné plány a možnosti teď zvažuje společnost MEAG.

Nevypadá to, že Georgia Power je spokojená s takovým chováním a myšlenkami svých partnerů. Společnost v zásadě neodmítá výkup akcií, avšak rozporuje prahovou hodnotu celkových nákladů a cen, nad kterou už je takový výkup umožněn. Argumentem Georgia Power je, že práh by se měl zvýšit oproti dohodě z roku 2018, neboť na stavbu Vogtle dopadly force-majeure okolnosti: covidová epidemie. Jednání mezi akcionáři pokračují, zatím se nikdo z nich nechystá od projektu, který už dosáhl závěrečné etapy, úplně odejít.

AP-1000 na JE Sanmen v ČLR.
AP-1000 na JE Sanmen v ČLR. V Číně funguje dřív než doma.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..