Vietnam a jádro se možná znovu potkají.
Vietnam a jádro se možná znovu potkají. Zdroj: Freepik.com

Vietnam chce stavět JE, ale na papíře to není

Vietnam se musí do roku 2030 vrátit k plánům na stavbu JE, pokud skutečně hodlá splnit své klimatické závazky a dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Podle listu VnExpress to prohlásil bývalý šéf Vietnamského energetického institutu Nguyen Manh Hien. Svůj názor vyslovil minulý čtvrtek na celonárodním fóru o čisté energetice.

„Obnovení programu na stavbu jaderných elektráren do roku 2030 je jediným způsobem, jak můžeme dosáhnout cíle uhlíkové neutrality do roku 2050, který jsme si vytyčili a ke kterému jsme se zavázali na fóru COP26“, míní expert. V roce 2009 přijala země plán na rozvoj jaderné energetiky, podle kterého měla země postavit přinejmenším 2 jaderné elektrárny, z toho jednu s ruskými reaktory VVER.

V roce 2016 však země doložila své jaderné plány na neurčito, podle oficiálních zpráv – z ekonomických důvodů. Šéf Vietnamského institutu pro jadernou energii Tran Chi Thanh uvedl, že jaderně-energetický program „by měl už brzo být obnoven“, žádné konkrétní datum však neupřesnil. Tran Chi Thanh také doporučil nenechat napospas lokality, vybrané dříve pro výstavbu jaderných elektráren, a udržovat je, což zdůvodnil tím, že najít vhodná místa je velmi obtížné.

Nová vlna zájmu o jadernou energetiku se zvedla poté, co premiér Pham Minh Chinh slíbil, že země hodlá do roku 2050 dosáhnout uhlíkové neutrality. Při vší té vstřícnosti je nutno říci, že země jadernou energetiku do svých rozvojových programů teprve musí zapojit a zařadit. Například v národním plánu pro energetický rozvoj v letech 2021-2030 (a do roku 2045) zmínka o JE zcela chybí. Pham Minh Chinh to vysvětluje tak, že návrhy, týkající se jaderné energetiky, teď čeká další rozpracování a vládě, která bude rozhodovat, budou představeny později v plné připravenosti.

Zdroj: VNExpress

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..