JE Sizewell.
JE Sizewell.

Sizewell – poslední mohykán

Společnost EDF Energy zahájila kroky k prodloužení provozu jaderné elektrárny Sizewell B. Blok s výkonem 1200 MW měl původně ukončit provoz v roce 2035, provozovatel chce jeho odstavení odložit až na rok 2055. Po roce 2028 bude tento reaktor ve Spojeném království jedinou současnou jadernou elektrárnou v provozu. V roce 2026 by měl být spuštěn nový jaderný blok Hinkley Point C. Energetická společnost EDF Energy oznámila, že zahájila kroky k prodloužení provozu britské jaderné elektrárny Sizewell B o 20 let. Tlakovodní reaktor s výkonem 1200 MW vstoupil do komerčního provozu v roce 1995 a jeho plánovaná životnost činí 40 let. V případě prodloužení by pak elektrárna mohla vyrábět elektřinu až do roku 2055.

„Elektrárna Sizewell B je důležitým národním aktivem, které pomáhá dodávat čistou a nezávislou elektřinu. EDF aktivně zkoumá možnost prodloužení životnosti elektrárny o 20 let, abychom její výrobu využívali do roku 2055. Konečné investiční rozhodnutí se očekává do roku 2024,“ uvedl Paul Morton, ředitel pro jadernou energetiku EDF.

Zástupci elektrárny budou nyní jednat s průmyslovými regulátory, Úřadem pro jadernou bezpečnost a Agenturou pro životní prostředí. Jaderná elektrárna bude systematicky kontrolována a partneři identifikují oblasti, které budou potřebovat investice k udržení bezpečné a spolehlivé výroby do roku 2055. „Jsem hrdý na náš tým a na práci, kterou v elektrárně odvádí, aby zajistil, že Sizewell B bude i nadále vyrábět nízkouhlíkovou elektřinu, na které jsme všichni závislí,“ řekl Robert Gunn, ředitel elektrárny.

Britská jaderná flotila se tenčí

Ve Spojeném království je v současné době v provozu osm jaderných bloků, které byly uvedeny do provozu v letech 1976 až 1995. Nejstarší z nich, Hinkley Point B, by měl přestat vyrábět elektřinu letos v červnu. Ve výstavbě jsou dva bloky v Hinkley Point C s plánovaným uvedením do provozu v roce 2026. Do roku 2028 přitom mají být odstaveny všechny současné elektrárny až na Sizewell B. EDF pak plánuje v rámci nové jaderné elektrárny Sizewell C postavit dva bloky typu EPR. Vláda s jadernou energetikou počítá zejména s ohledem na dosažení cíle uhlíkové neutrality.

Zdroj: Oenergetice.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..