Rolls-Royce SMR v celé virtuální kráse.
Rolls-Royce SMR v celé virtuální kráse.

Podle předsedy představenstva Rolls-Royce SMR Paul Stein by do poloviny roku 2024 společnost mohla získat zelenou od regulačních úřadů pro svůj projekt malého modulárního reaktoru (SMR) a do roku 2029 pak komerčně vyrábět elektřinu. Agentura Reuters citovala Steina, který uvedl, že úřady přijaly dokumentaci k posouzení a že to „…bude pravděpodobně dokončeno v polovině roku 2024.“ Společnost Rolls-Royce SMR na projektu spolupracuje s britskou vládou a dalšími subjekty, aby co nejdříve spustila nákupy a zadávání zakázek a aby do roku 2029 mohl její SMR zahájit výrobu.

Bezpečnost a ochrana životního prostředí

Projekt SMR společnosti Rolls-Royce byl minulý měsíc přijat k posouzení, tzv. Generic Design Assessment (GDA, obecné zhodnocení designu) – o zahájení procesu Úřad pro jaderný dozor a environmentální úřady pro Anglii a Wales požádalo britské ministerstvo pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii.

Rolls-Royce SMR je projekt jaderné elektrárny o výkonu 470 MWe, založený na malém tlakovodním reaktoru. GDA je proces, který provádí Úřad pro jaderný dozor, Agentura pro životní prostředí (EA) a Přírodní zdroje Wales. Má obecně posoudit bezpečnostní a environmentální aspekty toho kterého designu, další schvalování, stavební povolení atd. jsou pak vydávána na konkrétní projekty ve vybraných lokalitách. Stojí za zmínku, že formálně není úspěšné dokončení GDA, završené akceptačním potvrzením od Úřadu pro jaderný dozor a prohlášením o přijatelnosti od Agentury pro životní prostředí, závazné, a úřady jej zahajují na žádost vlády, avšak fakticky jde o první nutný krok pro jakýkoliv nový jaderný projekt ve Spojeném království.

Velké britské plány v energetice

SMR od Rolls-Royce - profil.
SMR od Rolls-Royce – profil.

Britské konsorcium SMR pod vedením společnosti Rolls-Royce hodlá postavit 16 SMR, 10 do roku 2035. Členy konsorcia jsou společnosti Assystem, Atkins, BAM Nuttall, Jacobs, Laing O’Rourke, National Nuclear Laboratory, Nuclear Advanced Manufacturing Research Centre a TWI. Britský SMR je plně modulární, což má zkrátit dobu výstavby, reaktor o rozměrech přibližně 16×4 metry lze přepravovat po silnici, železnici nebo po moři. Tato koncepce, která cílí na 500denní modulární výstavbu, podle společnosti minimalizuje čas a úsilí potřebné k výstavbě a vybudování elektrárny, která se vejde na pozemek o velikosti zhruba pěti a půl fotbalových hřišť.

Začátkem tohoto měsíce představil britský premiér Boris Johnson novou strategii energetické bezpečnosti, která vytyčuje cesty na rychlé rozšíření kapacit jaderné energetiky. Osm nových velkých reaktorů spolu s reaktory SMR mají do roku 2050 zajistit navýšení instalovaného výkonu o 24 GWe.

Zdroj: Oenergetice.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..