Německo: nová vláda zavádí opatření pro případ nedefinovaného zhoršení situace.
Německo: nová vláda zavádí opatření pro případ nedefinovaného zhoršení situace.

Německo schválilo zákon, pod nímž lze znárodnit energetiku

Německá vláda schválila právní úpravu, která by umožnila znárodňovat energetické firmy. Opatření má být krajním řešením pro zajištění dodávek v případě nouze. Země závislá dodávkách energetických komodit z Ruska tak reaguje na zhoršení vztahů s Moskvou po ruském napadení Ukrajiny a po zavedení západních sankcí proti Rusku. Podle zdroje agentury Reuters vláda doufá, že parlament novelu schválí v květnu.

Berlín minulý měsíc spustil nouzový plán řízení dodávek plynu. Byl to první krok v třífázovém plánu, který by mohl vyústit v přidělování energie, přičemž prioritu by měly domácnosti a kritická infrastruktura, jako jsou nemocnice. „Ceny jsou vysoké, nejistota je vysoká a rizika jsou blízko,“ uvedl ministr hospodářství Robert Habeck. „Musíme být proto připraveni na zhoršení situace,“ dodal. Dochází na slova těch, kdo varoval před odchodem od jádra – nebo, když už, příliš rychlým odchodem od jádra.

Novela by vládě umožnila, aby v případě ohrožení energetické bezpečnosti převzala energetické společnosti do své správy. Podobný krok už Německo učinilo v případě Gazpromu Germania, dceřiné společnosti ruského plynárenského giganta, nad kterým převzal dočasnou kontrolu do konce září. O možném znárodnění se znovu hovoří i v případě francouzské energetické společnosti EDF, informovala minulý měsíc agentura Bloomberg. Francouzský stát v ní už vlastní 84 procent.

JE Bugey pod správou EDF.
JE Bugey pod správou EDF.

Zdroj: Oenergetice.cz, redakčně upraveno

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..