Tak má vypadat Natrium.
Tak má vypadat Natrium od TerraPower.

Úřady v Oregonu odmítají elektřinu ze SMR Natrium

Úřady státního dozoru pro veřejné služby ve státě Oregon (USA) odmítly schválit výrobu elektřiny z rychlého sodíkem chlazeného reaktoru Natrium, který společnost Billa Gatese TerraPower slibuje postavit do roku 2028 v Kemmereru (stát Wyoming).

Za prodej elektřiny z Natrium, až a pokud bude postaven, má zodpovídat energetická společnost PacifiCorp. Přibližně čtvrtinu elektřiny prodává ve státě Oregon, kde působí pod názvem Pacific Power, proto je schválení oregonských úřadů velmi důležité pro ekonomiku prvního reaktoru Natrium.

PacifiCorp tento týden představila výboru pro komunální služby Oregonu plán na uzavření obchodních dohod ohledně výroby elektřiny z Natrium, avšak komise se k němu postavila s výraznou nedůvěrou.

Mimo jiné členové výboru odhlasovali, že budou preferovat energetickou nabídku PacifiCorp „jen do to míry, do jaké nespoléhá na projekt Natrium“. Neznamená to však, že stát Oregon nevěří na rychlý úspěch sodíkového reaktoru od TerraPower.

Není špatný, jen mu nerozumíme

Oregonské energetické úřady si dobře uvědomují, že PacifiCorp, dceřiná společnost Berkshire Hathaway Energy, musí upravit svůj park energetických výrobních kapacit, má-li naplnit cíle, které vytyčují současné klimatické proklamace a strategie.

Tytéž oregonské úřady zároveň trvají na tom, že do roku 2040 výroba elektřiny, kterou ve státě prodává společnost PacifiCorp, má mít nulovou emisní bilanci. Znamená to, že k tomuto momentu společnost již nebude moct spoléhat na vlastní uhelné elektrárny.

A tytéž úřady také dobře vědí, že federální vláda USA prohlašuje, že je ochotna vložit do prvního Natrium miliardy dolarů. Proto také trvají na tom, že jejich momentální rozhodnutí v žádném případě není uvaleným vetem. „Není to právo veta“, trvá na svém Megan Decker, předsedkyně výboru pro veřejné služby Oregonu. Ale pokud to není veto, co to tedy je?

Výbor vysvětluje, že tímto způsobem chtěl dát najevo, že v tuto chvíli nepovažuje představené plány na stavbu Natrium za zcela racionální a přijatelné. Kolem projektu se objevuje tolik nejasností, že v tuto chvíli není možné jej považovat za rovnocenný s jinými způsoby výroby elektřiny. „Hlasovali jsme tak ne proto, že PacifiCorp udělala něco špatně. Prostě je tu příliš mnoho nejasností“, míní člen výboru Mark Thompson.

Vyhýbavý postoj, který zaujala komise, je velmi nepříjemný z následujícího důvodu: kdyby výbor schválil plány PacifiCorp ohledně reaktoru, společnosti by to dalo mnohem větší jistotu z hlediska úhrady nákladů, které ponese při stavbě reaktoru. PacifiCorp by však musela přesvědčit komisi, že investice do Natrium jsou rozumné. Zatím však, jak vidíme, se to společnosti nedaří.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..