Jaderná Keňa: pobřežní Kilifi najdete dole u Mombasy, vnitrozemské Kwale nahoře vlevo.
Jaderná Keňa: pobřežní Kilifi najdete dole u Mombasy, vnitrozemské Kwale nahoře vlevo.

Keňa chce stavět…

Vláda Keni vybrala Kilifi a Kwale jako dvě oblasti, nejvíc vyhovující pro plány na stavbu první jaderné elektrárny v zemi, uvádí článek, uveřejněný v „Power Engineering International“.

Po několika letech předběžných technických a ekonomických studií ustálila keňská agentura pro jadernou energetiku a energii (NuPEA) svou volbu na pobřežním městě Kilifi a městě Kwale, které leží jihozápadně od Mombasy a o něco dále od moře. Hlavními argumenty pro tato města se, kromě jiného, staly hojnost vodních zdrojů a to, že tam jsou vhodné pozemky.

Erick Ohaga, ředitel NuPEA pro rozvoj jaderně-energetické infrastruktury, prohlásil, že stavba první JE na jednom ze dvou těchto míst začne v roce 2030. Spuštění prvního bloku plánuje NuPEA na rok 2034, úplné uvedení elektrárny do provozu – na rok 2036.

…a Keňa se na to připravuje.

Keňa se na zavedení jaderné energetiky postupně připravuje a reformuje systém regulací a jadernou legislativu. Například už v roce 2019 místní zákonodárci přijali zákon o jaderné regulaci, na jehož základě byl zřízen úřad pro jaderný dozor KNRA.

Erick Ohaga má jasno v tom, jak země vybere dodavatele – svěří stavbu zahraničním partnerům podle principu „skoro na klíč“, tedy až 95% všech prací a vybavení. „Taková dohoda zajistí, že k nám přijde zkušený a kvalitní dodavatel. Všechno zajistí, postaví, provozuje a pak nám předá výsledek“, vysvětluje. Generální ředitel NuPEA Collins Juma prohlásil, že výroba jaderné energie zvýší spolehlivost v zásobování země elektřinou, protože elektrárna by podle předpokladů měla pracovat bez odstávek až 24 měsíců v kuse.

Ředitel NuPEA pro strategie a plánování Winnie Ndubai prohlásila, že vláda se může rozhodnout, že prostuduje potenciální odbytiště v sousedních zemích, které jsou teď na cestě k vlastním JE o krok pozadu. Podle jejich slov prodej elektřiny sousedům pomůže optimalizovat jadernou energetiku v zemi a zlepšit její ekonomiku.

Ndubai ovšem míní, že pro prodej elektřiny, vyrobené na JE, přes hranice Keni, je nejprve nutné přijmout „jasné zákony“ v celém regionu, které umožní efektivně řešit „jakékoliv právní střety a neshody“.

Stojí rovněž za zmínku, že snahy Keni o vlastní jádro dostaly už před lety zelenou od MAAE.

Zdroj: Power Engineering Int.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..