Karáčí 2 a Karáčí 3. Zdroj: CNNC
Karáčí 2 a Karáčí 3. Zdroj: CNNC

Karáčí-3 už jede naplno a v síti

Třetí blok pákistánské jaderné elektrárny Karáčí zahájil komerční provoz. Stavba bloku typu Hualong One s instalovaným výkonem 1100 MW začala v roce 2016. Společně se sesterským blokem K-2 mají ročně vyprodukovat 20 TWh elektřiny a ušetřit spálení přes 6 milionů tun uhlí.Čínská energetická společnost CNNC oznámila, že třetí blok jaderné elekrárny Karáčí dne 18. dubna úspěšně absolvoval akceptační zkoušky. Pákistánská elektrárna tak nyní oficiálně disponuje dvěma bloky typu Hualong One (na mezinárodním trhu označované též HPR1000) v komerčním provozu.

„Výstavba projektů HPR1000 v Pákistánu ztělesňuje prohlubující se komplexní strategické partnerství a spolupráci mezi Čínou a Pákistánem. Dále pak náš vzájemný závazek k zelenému a nízkouhlíkovému rozvoji, boji proti změnám klimatu a dosažení uhlíkové neutrality,“ uvedla CNNC v tiskové zprávě. Výstavba K-3 3 začala v květnu 2016. Horké funkční testování, které simuluje teploty a tlaky, kterým budou reaktorové systémy vystaveny za běžného provozu a provádějí se před zavážením jaderného paliva, byly dokončeny v listopadu loňského roku.

Prvního kritického stavu dosáhl blok 21. února a k síti byl připojen 4. března. Na plný výkon se pak blok dostal poprvé 31. března. V rámci akceptačních testů byl vyzkoušen provoz při výkonových stupních od 25 % do 87 %. V samém závěru pak elekrárna absolvovala 100 hodinovou zkoušku při plném výkonu.

Čtvrtý Hualong One v provozu

Karáčí 3 se stal teprve čtvrtým blokem svého typu, který byl uveden do komerčního provozu. Jako první této mety dosáhl blok Fu-čching 5 v lednu loňského roku v domovské Číně. Druhým komerčně provozovaným Hualong One se stalo Karáčí 2 v květnu 2021 následované blokem Fu-čching 6 letos v březnu. V různých fázích projektu se pak nachází dalších 11 jaderných reaktorů tohoto typu. Nejnovějším je pak projekt jihoamerické elektrárny Atucha 3, na kterou podepsala CNNC smlouvu s Nucleoeléctrica Argentina letos v únoru.

Zdroj: Oenergetice.cz

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..