Jižní Korea provozuje 24 reaktorů, na snímku JE Kori.
Jižní Korea provozuje 24 reaktorů, na snímku JE Kori.

Jižní Korea volá po jádru

Nově zvolená vláda Jižní Korey zruší plány předchozího vedení na postupný odchod od jaderné energetiky. Uvádí to Financial Times a připomíná, že Jihokorejci kritizovali tyto plány, protože posilovaly závislost země na fosilních palivech. Prezidentské volby v březnu 2022 vyhrál kandidát konzervativního křídla Yoon Suk-yeol (česká transkripce Jun Sok-jol), který, kromě jiného, ve své kampani vyzdvihoval plány francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na stavbu nových jaderných bloků.

Won Hee-ryong, politický šéf přechodového výboru nového prezidenta, otevřeně kritizuje snahy odcházející vlády snížit podíl jádra na energetickém mixu. Míní, že by to vedlo ke zvyšování emisí skleníkových plynů a růstu cen na elektrickou energii. „Uhlíková neutralita, kterou naše země již slíbila mezinárodnímu společenství, je cesta, kterou musíme jít. Náš předběžný závěr je ovšem takový, že kancelář Yoon Suk-yeola teď musí vypracovat nové plány, které budou čestné, realistické a odpovědné“, tvrdí Won Hee-ryong.

Nic není jisté, ani bezuhlíková Jižní Korea

Jiný pohled na JE Shin Kori.
Jiný pohled na JE Shin Kori.

Nic není jisté, ani bezuhlíková budoucnost

Politik ovšem upřesňuje, že současná situace ve světě (koronavirová pandemie a konflikt na Ukrajině) vyvolává otázku, nakolik sliby Jižní Korey ohledně dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 mohou být „skutečně závazné a neodvolatelné“. Do jisté míry s ním souhlasí Kim Yoong-su, profesor jaderné energetiky na univerzitě Hanyang v Seoulu. Upozorňuje na to, že „energetická bezpečnost a prudce rostoucí ceny na energetické suroviny se po ukrajinské krizi dostaly do popředí“.

Podle databáze PRIS má dnes v Jižní Korey 24 bloků status provozovaných, čtyři jsou ve výstavbě, dva – natrvalo odstaveny. V roce 2020 jihokorejské JE daly do sítě 152 328 miliard kWh elektřiny, což činilo 29,6% celkové elektrické výroby v zemi. Staví také podle vlastní technologie, kterou nabízí i na JE Temelín.

Zdroj: Financial Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..