
Jižní Korea volá po jádru
Nově zvolená vláda Jižní Korey zruší plány předchozího vedení na postupný odchod od jaderné energetiky. Uvádí to Financial Times a připomíná, že Jihokorejci kritizovali tyto plány, protože posilovaly závislost země na fosilních palivech. Prezidentské volby v březnu 2022 vyhrál kandidát konzervativního křídla Yoon Suk-yeol (česká transkripce Jun Sok-jol), který, kromě jiného, ve své kampani vyzdvihoval plány francouzského prezidenta Emmanuela Macrona na stavbu nových jaderných bloků.
Won Hee-ryong, politický šéf přechodového výboru nového prezidenta, otevřeně kritizuje snahy odcházející vlády snížit podíl jádra na energetickém mixu. Míní, že by to vedlo ke zvyšování emisí skleníkových plynů a růstu cen na elektrickou energii. „Uhlíková neutralita, kterou naše země již slíbila mezinárodnímu společenství, je cesta, kterou musíme jít. Náš předběžný závěr je ovšem takový, že kancelář Yoon Suk-yeola teď musí vypracovat nové plány, které budou čestné, realistické a odpovědné“, tvrdí Won Hee-ryong.
Nic není jisté, ani bezuhlíková Jižní Korea

Nic není jisté, ani bezuhlíková budoucnost
Politik ovšem upřesňuje, že současná situace ve světě (koronavirová pandemie a konflikt na Ukrajině) vyvolává otázku, nakolik sliby Jižní Korey ohledně dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 mohou být „skutečně závazné a neodvolatelné“. Do jisté míry s ním souhlasí Kim Yoong-su, profesor jaderné energetiky na univerzitě Hanyang v Seoulu. Upozorňuje na to, že „energetická bezpečnost a prudce rostoucí ceny na energetické suroviny se po ukrajinské krizi dostaly do popředí“.
Podle databáze PRIS má dnes v Jižní Korey 24 bloků status provozovaných, čtyři jsou ve výstavbě, dva – natrvalo odstaveny. V roce 2020 jihokorejské JE daly do sítě 152 328 miliard kWh elektřiny, což činilo 29,6% celkové elektrické výroby v zemi. Staví také podle vlastní technologie, kterou nabízí i na JE Temelín.
Zdroj: Financial Times