Základy pobřežních konstrukcí JE Akkuyu.
Základy pobřežních konstrukcí JE Akkuyu.

JE Akkuyu má studny a odvody vody

V rámci prací na výstavbě jednotného, integrovaného systému odvodu vody v areálu, kde probíhá stavba prvního energobloku JE Akkuyu, propojili stavitelé odvodní kanál a sifonovou studnu: objekty, které mají zajišťovat odvod slané a odsolené vody poté, co prošla chladicími okruhy na jaderné elektrárně.

Stavba systémů na odvod vody je jedním z nejdůležitějších mezikroků při konstrukci vysoce technologicky pokročilých (stručně – hi-tech) hydrotechnických zařízení a staveb na pobřeží, které patří k JE Akkuyu. Stavba odvodných kanálů a sifonových studen probíhá souběžně pro první a druhou energetickou jednotku elektrárny. Na stavbě těchto objektů teď působí na 700 dělníků a odborníků, kteří pracují na směny v nepřetržitém režimu.

V sifonové studni probíhá míchání jednotlivých toků a vyrovnávání teplot vody, přicházející z kondenzátoru (tepelného výměníku) a dalších chladicích systémů JE, před vypuštěním do odvodných kanálů. Stavitele čeká zalévání 17 600 m3 betonu do železobetonových konstrukcí sifonové studny, budování kanálu na odvod vody bude vyžadovat víc než 40 000 m3 betonu. Kanál o délce asi 950 metrů je budován podél pobřežní linie areálu, sestává ze 34 zvláštních sekcí spojených speciálními svarovými švy, díky čemuž je konstrukce kanálu velmi odolná vůči vnějším vlivům, jako jsou přepady vzdušné teploty, seismické otřesy a sedání základové půdy.

Generální ředitel Akkuyu Nuclear, a.s. (АО Аккую Нуклеар), Anastázie Zotějeva: „Komplex vysoce technologicky pokročilých pobřežních staveb na JE Akkuyu je jedinečným technickým objektem, který společně navrhli ruští a turečtí odborníci. Stavba pobřežních zařízení je jednou z klíčových etap přípravy JE Akkuyu k zahájení práce na spouštění, protože právě ty budou zásobovat elektrárnu vodou, která chladí všechna tepelně-mechanická zařízení a vybavení. Ještě zmíním, že voda z moře chladit reaktor vůbec nebude: přichází do turbínových kondenzátorů pro chlazení páry ve druhém obvodu, aniž by byla vystavena působení radiace a nebezpečí kontaminace. Děkujeme našim stavitelům za dokončení této velmi důležité etapy při budování systému na odvod vody pro budou jadernou elektrárnu, děkuji za profesionalitu a skvělou práci!“.

Před zahájením konstrukční fáze na pobřežních zařízeních stavitelé odvedli obrovskou práci také na technické a stavební úpravě pozemku a úpravy pobřežní linie. Po zpevnění půdy začalo zasazování hlavních konstrukcí sifonových studní a odvodných kanálů, v další etapě stavitele čeká budování a instalace tunelů a potrubí. Celkem na JE Akkuyu mají stát 4 bloky typu VVER-1200, stavba začala v roce 2018 a uvádění do provozu je plánováno postupně na léta 2023-2026, každý rok 1 blok.

Takhle má Akkuyu vypadat, až bude hotova.
Takhle má Akkuyu vypadat, až bude hotova.

Info:

Komplex pobřežních hydrotechnických staveb má za účel chlazení hlavních zařízení a vybavení JE Akkuyu mořskou – tedy slanou – vodou, podle toho je navržen. Součástí komplexu bude čerpadlové zařízení o celkovém výkonu 334 m3/s, sestávající z 9 betonových přívodových kanálů a přečerpávacího bazénu. Po dokončení chladicího cyklu se voda bude vracet zpět do moře po 10 liniích, složených ze sklolaminátových trubek o průměru 2 až 4 m a celkové délce 10 km.

Moderní JE s reaktory VVER-1200 používají systémy se 2 okruhy: 1. okruh, ve kterém obíhá voda z reaktoru, je uzavřený, oběh vody zajišťují čerpadla. Teplo z 1. okruhu přechází na vodu ze druhého okruhu, která vře, mění se na páru a ta roztáčí turbínu. Pára, vycházející z turbíny, postupuje do kondenzátoru, kde znovu zkapalňuje a odchází do moře. Voda z 1. okruhu tak nikdy není v kontaktu s vodou ze 2. okruhu a radioaktivní kontaminace vody, vypouštěné zpět do moře, není v této konfiguraci možná. Všechny budovy a zařízení JE Akkuyu byly navrženy tak, aby odolaly co nejširšímu spektru vnějších vlivů včetně těch extrémních, například zemětřesení o síle 9 bodů Richterovy škály.

Expedice parních generátorů pro 2. blok JE Akkuyu.
Expedice parních generátorů pro 2. blok JE Akkuyu.

Zdroj: Elec.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..