Zprávy

Filipíny – už za 3 roky?

Filipíny – už za 3 roky?
Filipíny jednu JE mají - Bataan, 1 621 MWe blok od Westinghouse. Ačkoliv už odborníci z různých zemí několikrát doporučovali její zprovoznění, stále zůstává muzeem.
Filipíny jednu JE mají – Bataan, 1 621 MWe blok od Westinghouse. Ačkoliv už odborníci z různých zemí několikrát doporučovali její zprovoznění, stále zůstává muzeem.

Filipíny jsou pro jádro

Hned dva vysocí úředníci filipínského ministerstva energetiky, kteří poskytli rozhovory novinářům, jsou přesvědčeni: už za tři roky bude jejich ostrovní země připravena začít s realizací projektů v jaderné energetice, pokud další vláda zařadí jadernou energii jako svou prioritu. Uvádějí to publikace Philstar.com.

Připomeňme, že koncem února 2022 prezident Filipín Rodrigo Duterte podepsal prezidentský výnos č. 164, který uznává roli jaderné energetiky v celkovém energetickém mixu země. Pro současnou vládní sestavu je příliš pozdě podnikat vstřícné kroky směrem k jádru, protože přibližně za měsíc čekají zemi nové prezidentské volby, kterých se Duterte už nezúčastní.

Duterteho nástupce, ať už to bude kdokoliv, musí buď v kurzu na stavbu JE pokračovat, nebo se jej zcela vzdát. „Pokud se tomu ta další vláda bude chtít věnovat, v nejlepším případě zvládneme zahájit stavbu přibližně za tři roky“, míní Patrick Acquino, ředitel oddělení pro využívání energetiky na Ministerstvu energetiky.

„Nejprve potřebujeme přijmout nezbytnou legislativu a, co je to nejdůležitější, dosáhnout společenského konsenzu na národní i místní úrovni ohledně konkrétní lokality pro novou elektrárnu“, prohlásil. Náměstek ministra energetiky Gerardo Erguiza nazval tříletou přípravnou lhůtu „zvládnutelnou, ale jen obtížně“.

Dle jeho názoru zahájit stavbu JE za tři roky bude možné, jedině pokud:

  • další vláda zachová kurz na zapojení jaderné energetiky do energetického mixu Filipín;
  • hlavní volbou se stanou malé modulární reaktory, nikoliv energetické bloky s velkým výkonem;
  • parlament přijme všechny zákony, které vytvoří legislativní podklad pro jaderný energetický program;
  • jaderné plány získají uznání veřejnosti a všech zainteresovaných stran;

Možná už 2030, možná už 2027

Ministr energetiky Alfonso Cusi vidí Filipíny jako jadernou zemi. Zdroj: Wikipedie
Ministr energetiky Alfonso Cusi vidí Filipíny jako jadernou zemi. Zdroj: Wikipedie

„Energetický plán Filipín, náš dlouhodobý program v oblasti energetiky, předpokládá, že jaderná energetika by na Filipínách měla začít v roce 2030, ale může se to stát i dříve, v roce 2027, jak jsme to předpovídali před 2-3 lety“, tvrdí Erguiza. Výnos č. 164 prezidenta Duterteho vyžaduje od meziresortního výboru, který odpovídá za program rozvoje jaderné energetiky, možnost provést nový průzkum ohledně využívání zakonzervované JE Bataan v hodnotě 2,3 miliardy USD.

Stupeň připravenosti elektrárny ke spuštění byl vysoký, ale zprovozněna nebyla a v roce 1986 bylo přijato rozhodnutí o jejím zakonzervování. V souladu s tímto výnosem je také nezbytné prozkoumat další varianty rozvoje jaderné energetiky. Současný ministr energetiky Alfonso Cusi je považován za stoupence jaderných elektráren a považuje je za „skutečně bezpečné“ a schopné zajistit kvalitní zdroje elektřiny Filipínám.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..