Rezoluce, která v Západní Virginii ruší zákaz na výstavbu nových jaderných objektů, úspěšně dokončila svou cestu bludištěm státní legislativy a teď čeká na podpis guvernéra státu. Tento zákaz je v platnosti od roku 1996.

Sídlo vlády Západní Virginie. (Zdroj: West Virgnia Legislature)
Sídlo vlády Západní Virginie. (Zdroj: West Virgnia Legislature)

Sněmovna delegátů Západní Virginie v pondělí schválila tuto novelu 76 hlasy proti 16. Minulý týden ji také schválil Senát státu poměrem 24 ku 7. Ruší dvě klauzule v kapitole 16 Zákoníku Západní Virginie, 1931: Článek 27A-1 a Článek 27A-2, které zakazují stavbu „jakékoliv jaderné výrobní kapacity, jaderné elektrárny nebo jaderné továrny“ do chvíle, kdy Spojené státy postaví dlouhodobé federální úložiště jaderného odpadu.

Tyto klauzule také požadují po všech potenciálních zájemcích o stavbu jaderných objektů, aby přesvědčili státní Výbor pro veřejné služby (Public Service Commission), že disponují robustním plánem na uložení jaderného odpadu, že jejich projekty jsou ekonomicky návratné a splňují regule environmentální ochrany.

Podle zprávy zákonodárného sboru Západní Virginie uvedl Brandon Steele, člen sněmovny a předseda House Government Organization (Organizační výbor), že zrušení zákazu “nic nezavádí” a že potrvá “léta”, než by stát postavil novou jadernou elektrárnu. Umožní to ovšem zahájit “rozpravy” o ceně, regulacích a dalších podrobnostech, uvedl.

Západní Virginie a uhlí

Podle informací z Nuclear Energy Institute pokrývá asi 88 % spotřeby elektřiny v Západní Virginii spalování uhlí. Nemá žádné jaderné elektrárny, ačkoliv sousední Pensylvánie, Virginie, Ohio a Maryland je provozují.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..