Westinghouse Electric Company podepsala Memoranda o porozumění (MoP) s desítkou polských společností pro spolupráci při potenciální výstavbě jaderných elektráren s reaktory AP1000 v Polsku a v dalších zemích střední a východní Evropy.

Uprostřed snímku stojí Miroslaw Kowalik, prezident Westinghouse Poland, okolo něj zástupci některých firem, se kterými byla podepsána memoranda. (Zdroj: Westinghouse)
Uprostřed snímku stojí Miroslaw Kowalik, prezident Westinghouse Poland, okolo něj zástupci některých firem, se kterými byla podepsána memoranda. (Zdroj: Westinghouse)

MoP, podepsaná v Gdańsku a v kancelářích Westinghouse ve Varšavě, zahrnují spolupráci při potenciální výstavbě šesti jaderných bloků s AP1000 pro polský civilní jaderný program.

Dohody se týkají spolupráce s inženýrskými a stavebními firmami Rafako, KB Pomorze a Polimex Mostostal; ocelářskými ZKS Ferrum, Mostostal Kraków, OMIS a Zarmen Group; loděnicemi GP Baltic; výrobcem generátorů elektřiny Fogo; výrobcem jeřábů Protea Group.

Spolupráce Polska s Westinghouse

“Westinghouse má skvělou pozici na to, aby pomohl Polsku naplnit jeho energetické záměry: přes vnitřní investice do jaderných technologií, přes naše globální servisní centrum v Krakowě, kde téměř 200 zaměstnanců pečuje o celosvětový provoz Westinghouse, a přes poskytnutí Polsku těch nejlepších technologií, které podpoří jeho klimatické snahy a zajistí energetické potřeby jeho hospodářství,” uvedl Miroslaw Kowalik, prezident Westinghouse Poland.

Vloni v červenci Westinghouse oznámila, že zahájí “inženýringové a projektové” práce (front-end engineering and design, FEED) na grant z americké Agentury pro obchod a rozvoj, aby “pokročila” s rozvojem polského jaderného programu. Westinghouse uvádí, že FEED je jedním z klíčových prvků pro uplatnění Mezivládní dohody mezi Polskem a Spojenými státy, týkající se spolupráce v jaderné energetice.

Westinghouse realizuje FEED, jenž staví na technologii AP1000, společně s Bechtel Power Corp. Studie FEED by měla pomoct polské vládě vybrat ty nejlepší partnery pro jaderný program, bude je zkoumat letos.

Diplomatické nóty, které si Polsko a USA vyměnily v roce 2020 a které se týkaly spolupráce na rozvoji polské civilní jaderné energetiky, nabyly úřední platnosti v březnu 2021. Znamená to, že Spojené státy mají 18 měsíců od tohoto data na přípravu technologických a finančních propozic k výstavbě jaderných elektráren v Polsku.

Polské plány

Polská Energetická politika pro 2040 staví na třech pilířích: vlastní přechod, energetický systém s nulovými emisemi (množství vypouštěných emisí je rovno množství odebraných) a dobrá kvalita ovzduší. První 1-1,6 Gwe blok by měl být spuštěn v roce 2033, a dalších pět bloků o celkovém výkonu 6-9 GWe by mělo následovat do roku 2040. Jako preferované místo pro první velkou jadernou elektrárnu v zemi byly zatím jmenovány přímořské obce Lubiatowo a Kopalino v polském okrese Choczewo.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..