Intenzifikace prací na dokončení 3. bloku Chmelnické jaderné elektrárny, vhodné místo pro potenciální výstavbu nové jaderné elektrárny a průzkum možností, které nabízejí malé modulární reaktory, jsou hlavními prioritami letošního roku, uvádí Energoatom.

Generální ředitel Energoatomu Petro Kotin. (Zdroj: Energoatom)
Generální ředitel Energoatomu Petro Kotin. (Zdroj: Energoatom)

Priority pro rok 2022 společnost stanovila během návštěvy svého generálního ředitele Petra Kotina v Zaporožské jaderné elektrárně, kde se k němu přidali ředitelé jaderných elektráren a obchodních unií Energoatomu.

Petro Kotin uvedl, že v roce 2021 dosáhli několika významných úspěchů: například Energoatom zvýšil výroby elektřiny o 13 % a dokončil stavbu Centrálního skladu vyhořelého paliva (CSVP) v uzavřené zóně Černobylské jaderné elektrárny.

„Zajistili jsme hladký průběh předchozí a této topné sezóny. Dosáhli jsme několika výrobních rekordů včetně nejvyššího stupně bezpečnosti při provozu jaderných objektů,“ uvedl a dodal, že tyto úspěchy přispěly k rozhodnutí snížit tarify na elektřinu pro ukrajinské domácnosti o 80 %.

Poznamenal také, že nedávné rozhodnutí EU zahrnout jadernou energetiku do taxonomie udržitelných investic ukázalo, že právě jaderná energie bude hybnou silou dekarbonizace.

Mezinárodní spolupráce společnosti se za loňský rok rozšířila desetinásobně, uvedl a dodal: „Během loňského roku jsme přijali a podpořili na nejvyšší státní úrovni rozhodnutí vybudovat na Ukrajině pět nových jaderných bloků s použitím technologie AP1000. Nejprve jsme podepsali Memorandum a později dvě další dohody s Westinghouse na výstavbu dvou bloků ve Chmelnické jaderné elektrárně.“

Společnost také stanovila své plány na další rok a uvedla, že je pro ni „důležité udržet vysoké tempo … rozvoje, všech organizačních a právních prací a dalších přípravných aktivit pro výstavbu dvou nových bloků ve Chmelnické elektrárně.“

Priority Energoatomu v kostce

Uveřejněný seznam priorit zahrnuje:

• zahájení provozu CSVP a přijímání vyhořelého paliva ze tří ukrajinských jaderných elektráren;

• intenzifikace prací na dokončení 3. bloku Chmelnické JE;

• připojení k síti nové třetí části Tašlykské přečerpávací elektrárny;

• uvedení do provozu bazénů rozstřiku 3, 4 a 5 v Južnoukrajinské jaderné elektrárně;

• zahájení rekonstrukce vodní elektrárny Vozněsenská;

• hledání vhodného místa pro novou jadernou elektrárnu;

• vybudování výroby dílů pro jaderné palivo s technologií Westinghouse na závodech Atomenergomaš;

• studium možností pro výstavbu malých modulárních reaktorů s partnery z Rolls Royce a NuScale.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..