Aljašské sdružení provozovatelů elektráren Copper Valley Electric Association (CVEA) a Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) uzavřely dohodu o studii proveditelnosti pro výstavbu prvního komerčního mikromodulárního reaktoru (MMR) v tomto státě.

Vizualizace mikroreaktoru od Ultra Safe Nuclear Corporation. (Zdroj: USNC)
Vizualizace mikroreaktoru od Ultra Safe Nuclear Corporation. (Zdroj: USNC)

Studie, která by měla trvat 4-6 měsíců, má rozhodnout o technické proveditelnosti, společenské přijatelnosti, vhodném místě, cenových relacích a provozních specifikách pro projekt na výstavbu 10MWe bloku s technologií USNC.

Síť odběratelů CVEA

CVEA poskytuje elektřinu a teplo více než 3800 podnikům a jednotlivcům v pásu 160 mil širokém na sever od Valdezu do Glennallenu a širokém 100 mil z východu na západ od hlavního tahu Tok Cutoff až k severnímu konci údolí Matanuska. Jeho síť není propojená s žádnými dalšími dodavateli a výroba teď závisí na drahých a volatilních kapalných fosilních palivech, která představují asi 30 % roční produkce.

Cílem strategického plánu CVEA, který představenstvo schválilo v roce 2021, je snížit závislost na kapalných fosilních palivech ve prospěch čistších a ekonomicky výhodnějších zdrojů a zároveň zvýšit energetickou nezávislost. 

“Prioritami pro CVEA jsou teď studie, jaký potenciál mají mikroreaktory pro dekarbonizaci energetického portfolia provozovatelů, zvýšení efektivity, snížení provozních nákladů a stabilizaci sazeb v zimě, kdy musíme zvyšovat výrobu energií z dieselu,” uvedl předseda CVEA Travis Million.

Prezentace obyvatelům

“CVEA a USNC se budou angažovat v místních komunitách, doufáme, že získáme jejich podporu – budeme pozorně naslouchat a zvážíme zájmy místních ve všech fázích projektu.”

“Chceme obyvatelům Aljašky dokázat, že naše technologie dokáže pokrýt unikátní energetické potřeby Aljašky tak, že poskytne čistý a spolehlivý zdroj energie malým komunitám rozprostřeným na velkém prostoru i přes drsné klimatické, geografické a další environmentální podmínky,” uvedl předseda USNC Francesco Venneri.

Společnosti uvedly, že v průběhu několika měsíců budou pořádat setkání a slyšení, na kterých poskytnou členům CVEA a zainteresovaným obyvatelům Aljašky příležitost pokládat jakékoliv otázky ohledně projektu, a to než bude dokončeno technické a ekonomické vyhodnocení.

“Budou-li výsledky příznivé, čeká nás první instalace civilního mikroreaktoru na Aljašce,” míní CVEA a USNC ve společném prohlášení.

V případě příznivého výstupu CVEA a USNC budou jednat o financování výstavby a provozu elektrárny, vlastnické struktuře a detailní inženýrské studii vhodných lokalit. Tato studie poslouží jako podklad pro schvalovací procesy u amerického jaderného dozoru NRC (US Nuclear Regulatory Commission) a státních úřadů Aljašky.

Mikroreaktor od USNC

Mikroreaktor od USNC je vysokoteplotní plynem chlazený reaktor s tepelným výkonem 15 MW a elektrickým 5 MW, právě prochází schvalováním v Kanadě a ve Spojených státech. Global First Power plánuje postavit a provozovat blok typu MMR v Chalk River Laboratories v Kanadě do roku 2026, Univerzita Illinois v Urbana-Champaign informovala NRC, že zamýšlí postavit MMR ve svém kampusu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..