Nejvýkonnější rychlý výzkumný reaktor MBIR prošel kontrolní montáží reaktorové nádoby a vnitroreaktorových součástí. Zkouška, která proběhla 19. ledna 2022, obnášela velmi přesnou kontrolu rozměrů a kvality celkem 164 tun výrobků ze speciální oceli.

Ověřování správných rozměrů během kontrolní montáže reaktoru MBIR. (Zdroj: Rosatom)
Ověřování správných rozměrů během kontrolní montáže reaktoru MBIR. (Zdroj: Rosatom)

Kontrolní montáž je důležitou součástí výrobní procesu a kontroluje se během ní to, že všechny součásti byly správně vyrobeny, přesně do sebe pasují a mají požadovanou kvalitu. Po ní bude následovat přejímací kontrola zákazníkem, konzervace, balení a přeprava na staveniště v ruském Dimitrovgradu.

Výroba tohoto 150MWt reaktoru je specifická. Ke chlazení totiž nepoužívá vodu jako běžné reaktory, ale tekutý sodík. To znamená, že v primárním okruhu není tak vysoký tlak jako v tlakovodních reaktorech, a může tak být vyroben z tenčí oceli. Zatímco tloušťka stěny reaktoru VVER-1200 činí 300 milimetrů, u MBIRu je to 25 až 50 milimetrů. Pro výrobce to však znamená vyšší riziko nechtěné změny tvaru polotovarů během obrábění, takže je zvláště důležité kontrolovat rozměry po každé výrobní fázi. Za tímto účelem výrobní podnik Atommaš, dceřiná firma ruské korporace pro atomovou energii Rosatom, vyvinula speciální zařízení.

Průběh kontrolní montáže

Tato poslední výrobní kontrola začala spuštěním reaktorové nádoby o hmotnosti 83 tun a průměru 4 metry na dno zkušební šachty hluboké 20 metrů. Na opěrný prstenec byla usazena tak, aby její odchylka od svislé osy nepřesahovala 0,1 milimetru.

Jako další do ní byl spuštěn koš aktivní zóny, který odděluje proud studeného a teplého chladiva, tekutého sodíku. Jde o válec o hmotnosti 45 tun a průměru 3,2 metru. Potom pracovníci usadili tři ochranné clony, které chrání povrch nádoby od vlivu proudu horkého sodíku.

Vizualizace bloku s reaktorem MBIR. (Zdroj: Rosatom)
Vizualizace bloku s reaktorem MBIR. (Zdroj: Rosatom)

Reaktor MBIR

Reaktor MBIR se stane nejvýkonnějším rychlým výzkumném reaktorem na světě. Budou v něm probíhat výzkumy, testy materiálů a vzorků aktivních zón pro jaderné reaktory IV. generace. Bude tak důležitým krokem ke komerčnímu využití rychlých reaktorů s uzavřeným palivovým cyklem, ale i pro klasické jaderné reaktory malého a středního výkonu.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..