Bryden Wood vytvořila novou digitální platformu, která má umožnit výměnu kotlů v uhelných elektrárnách za pokročilé modulární jaderné reaktory v rozumném měřítku a dostatečně rychle.

Vizualizace původně uhelných bloků s pokročilými malými reaktory. (Zdroj: Bryden Wood)
Vizualizace původně uhelných bloků s pokročilými malými reaktory. (Zdroj: Bryden Wood)

Autoři návrhu spolupracují s neziskovou organizací TerraPraxis na iniciativě Repowering Coal, jejímž cílem je navrhnout rychlý a opakovatelný postup, jak předělat dva terawatty uhelných elektráren na uhlíkově neutrální nebo negativní jaderné elektrárny s levnějším provozem.

Úspora nákladů

“Výměna uhelných kotlů za pokročilé modulární reaktory (SMR) umožňuje využít stávající infrastrukturu pro čistou výrobu elektřiny a nabízí přímou, bezpečnou cestu k dekarbonizaci světových výrobních kapacit,” uvádí Bryden Wood.

“Na rozdíl od jiných navržených řešení úprava uhelných elektráren nabízí robustní politické řešení, protože zachovává pracovní místa, místní hospodářství a stávající, velmi vysoké investice do infrastruktury.”

Společnost uvedla, že tato iniciativa přinese významný příspěvek k čisté výrobě elektřiny: výměna kotlů na stávajících uhelných elektrárnách za SMR bude velkým krokem k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Takové reaktory budou připraveny k instalaci do roku 2027, kdy už by tato digitální platforma měla být dostatečně rozvinutá, aby stačila výrazně snížit celkové emise v plošném měřítku na konci této dekády.

Bryden Wood spolupracuje s TerraPraxis, MIT, univerzity v Buffalu, Microsoft a KPMG na návrhu nového systému pro digitalizaci výstavby, který by měl standardizovat a optimalizovat tyto klíčové prvky: všechny procesy včetně nákupů, investic a schvalování; výstavba a inženýrské systémy;  návrh, výroba, montáž a provoz; interakce mezi jednotlivými články dodavatelského řetězce, které umožní lepší spolupráci.

Podle Bryden Wood umožňují standardizované, ale nastavitelné systémy výměny tepla a skladování snadné zabudování nových, malých jaderných reaktorů do stávající infrastruktury v uhelných elektrárnách. Stávající elektrárny totiž nabízejí obrovskou hodnotu: vybudovanéou síť odběratelů, připojení k přenosové síti, přístup k chladicí vodě a zkušený personál, nezbytný pro výrobu a distribuci elektřiny.

Úprava těchto elektráren na pokročilé SMR přinese zhruba 28-35% úspory ze základních investic ve srovnání s výstavbou nové jaderné elektrárny a 9-28% redukci levelizovaných cen elektřiny (LCOE).

Standardizace řešení pro náhradu uhelných kotlů

Firma uvádí, že výsledky standardizace by měly pokrýt hlavní požadavky na širokou škálu pokročilých SMR, tepelné a energetické potřeby, konstrukce elektráren a jejich stavební plány. Komponentová flexibilita umožňuje upravit a rozšířit elektrárny pro umístění různých počtů SMR.

Nová digitální infrastruktura umožní zabudovat znalosti o designu do různých stavebních systémů a konstrukčních nástrojů tak, že všechny strany budou moci v reálném čase sledovat a sdílet pokrok na každém jednotlivém projektu, uvádí Bryden Wood. Vyvíjí nové algoritmické nástroje, které by měly umět vyhodnotit, zda uhelná elektrárna je vhodná pro úpravu na SMR, vytvořit základní koncept během pouhých několika dnů a generovat detailní projektové výstupy pro výrobu. Strukturní komponenty pak podle autorů mohou stávající a noví výrobci vyrábět masově a instalovat je pak mohou přímo na elektrárně odborníci, včetně nejaderných.

Projekt začne ve Spojených státech, je však navrhován tak, aby úprava uhelných elektráren mohla fungovat po celém světě ve spolupráci se zákazníky a partnery v dodavatelském řetězci.

“Budujeme trh pro pokročilé SMR zároveň s tím, jak vyvíjíme samotný produkt,” uvedl Martin Wood, spoluzakladatel Bryden Wood. „Digitální nástroje, na kterých pracujeme, nám umožní vést velký počet projektů najednou, na několika místech naráz, a začít hned po schválení reaktorů. Rychlost a svižnost ještě nikdy nebyly tak důležité.“

Spoluzakladatel TerraPraxis Eric Ingersoll dodal: “Tento ambiciózní projekt nám dá návod, jak přebudovat světovou uhelnou flotilu pomocí rychlého, opakovatelného postupu, a výsledkem budou uhlíkově negativní elektrárny s levnějším provozem než kdy dřív, které zachovají kontinuitu, důležitou pro komunity, jež se spoléhají na pracovní místa v těchto elektrárnách a na energii z nich.”

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..