Jihokorejská vláda se stala terčem kritiky ze strany ekonomů a odborníků v oblasti energetiky za svou politiku dvojích standardů v oblasti jaderné energetiky, uvádí článek uveřejněný v „Korea Times“.

KHNP chce v jaderné elektrárně Shin Hanul postavit celkem čtyři bloky APR1400, avšak kvůli nejasnému stanovisku vlády se jí zatím nepodařilo získat stavební povolení pro zbývající dva bloky. (Zdroj: KHNP)
KHNP chce v jaderné elektrárně Shin Hanul postavit celkem čtyři bloky APR1400, avšak kvůli nejasnému stanovisku vlády se jí zatím nepodařilo získat stavební povolení pro zbývající dva bloky. (Zdroj: KHNP)

Podle názoru kritiků vláda předvádí „diametrálně odlišný“ postoj k jaderným elektrárnám doma a v zahraničí. Na svých zahraničních cestách jihokorejský prezident Mun Če-in propaguje reaktory společnosti KHNP jako „ty nejbezpečnější a nejefektivnější na světě“ a prosazuje jejich výstavbu.

Doma se Mun Če-inova vláda snaží o úplné uzavření jaderných elektráren a charakterizuje jadernou energetiku jako „ekologicky škodlivý a zastaralý zdroj“. Místo jaderných elektráren prezident navrhuje naplno využít obnovitelné zdroje.

Kritika energetické politiky vlády

Řada kritiků hodnotí energetickou politiku vlády jako naprosté fiasko, čím dál zjevnější na pozadí rychlého poklesu produktivity práce v průmyslu, kterou vyvolal stále dražší dovoz energií. Celkový obraz komplikuje pokračující trestní stíhání řady úředníků z jihokorejského ministerstva průmyslu, obchodu a energetiky. Jsou šetřeni pro podezření z ničení a utajování důkazů, které usvědčují celý úřad z vědomé snahy představit domácí jaderné technologie jako nerentabilní, aby vyhověli politice Mun Če-inovy vlády.

Odborníci apelují na vládu, aby co nejdříve přehodnotila své plány a změnila směřování v oblasti jaderné energetiky.

„Politika vlády vykazuje zřetelné známky nestability,“ uvedl ekonom Soulské státní univerzity Lee In-ho.

Dle jeho názoru je jaderná energie stabilním, efektivním a ekonomicky výhodným zdrojem a vláda to dobře ví. Jediným důvodem, proč podle něj Mun Če-in a další vysoce postavení politici v Jižní Koreji pokračují v protijaderném tažení, je obava z bouřlivé politické reakce, která by se mohla stát poslední ranou pro stále klesající důvěru vůči vládě.

„Ustoupit v takhle pozdní etapě znamená v podstatě vzdát se moci,“ dodává expert. Podle Lee In-hoa je propagace jihokorejských jaderných technologií v zahraničí zároveň s postupným opouštěním jádra doma jasným znakem nedůslednosti vládní politiky a nekompetentnosti vlády. Jižní Korea tak podle něj riskuje svou vzácnou šanci stát se špičkou na energetickém trhu budoucnosti.

Připomněl také, že většina evropských zemí s odchodem od jádra nespěchá, zatímco Mu Če-inova vláda hodlá ve vlastní zemi „zcela odmítnout jadernou energii, aniž má dlouhodobou a životaschopnou náhradu“.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

jaderná energie - Malé reaktory místo uhelných kotlů - Inovativní reaktory (Repurposing Coal Aerial view) 1
Předcházející článek

jaderná energie - Západní Virginie ruší zákaz jádra - Inovativní reaktory (West Virginia Capitol West Virginia Legislature) 2
Následující článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..