Britský jaderný dozor ONR (Office for Nuclear Regulation) a Agentura pro životní prostředí (Environment Agency) došly k závěru, že reaktor UK HPR1000 splňuje požadavky pro výstavbu ve Spojeném království. Tento design je odvozen z čínského reaktoru Hualong One, který společnost General Nuclear Servises, dceřiná společnost EDF a China General Nuclear (CGN) navrhují k výstavbě v nové části britské jaderné elektrárny Bradwell.

Řez blokem HPR1000. (Zdroj: CGN)
Řez blokem HPR1000. (Zdroj: CGN)

Průběh GDA

Tento design tak prošel obecným posouzením designu (Generic Design Assessment, GDA), což je dobrovolný schvalovací proces pro jaderné dodavatele v Anglii a Walesu, který je z povahy spíše politickou, než zákonnou záležitostí, avšak britská vláda jeho úspěšné dokončení očekává u každého, kdo chce stavět nové jaderné objekty.

Dodavatel, tedy „žádající strana“, má GDA hotové ve chvíli, kdy obdrží takzvaný Design Acceptance Confirmation (DAC, potvrzení o přijetí designu) od úřadů jaderného dozoru a Statement of Design Acceptability (SoDA, Prohlášení o přijatelnosti designu) od environmentálních úřadů.

CGN a EDF podaly společnou žádost o zahájení GDA pro britskou verzi HPR1000 přes svůj společný podnik GNS na Ministerstvo pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii (Department for Business, Energy & Industrial Strategy, BEIS) v říjnu 2016. Žádost byla přijata v lednu 2017, čímž čtyřstupňová procedura GDA začala.

Po dokončení důkladných studií a hodnocení nového designu ONR a Environment Agency uvedly, že jsou velmi spokojeny a že reaktor v této fázi schvalovacího procesu splnil všechny požadavky regulátorů na bezpečnost a environmentální ochranu. ONR vydala DAC a Environment Agency vydala SoDA.

GDA pro UK HPR1000

„UK HPR1000 byl hodnocen podle velmi vysokých kritérií na bezpečnost, která ve Spojeném království požadujeme, a vydání DAC po velmi důsledných a detailních studiích, které provedla široká skupina našich inspektorů, znamená, že považujeme UK HPR1000 za vhodný pro výstavbu ve Spojeném království,“ uvedl vrchní jaderný inspektor ONR Mark Foy.

Saffron Price Finnerty, manažer pro jadernou regulaci v Environment Agency, dodává: „Dokončili jsme velmi přísné vyhodnocení Uk HPR1000 a došli jsme k závěru, že tento reaktor dokáže splnit vysoké standardy, které požadujeme. Vydáváme proto partnerům v tomto projektu, China General Nuclear, EDF a General Nuclear International Ltd. potvrzení SoDA pro UK HPR-1000.“

Schválené bloky v Británii

Předtím vydaly regulační úřady GDA těmto reaktorům: UK EPR od EDF-Areva, dokončeno v prosinci 2012, teď je reaktor ve výstavbě v jaderné elektrárně Hinkley Point C v Somersetu a v jednání je návrh na další bloky v Sizewell C v Suffolku; AP1000 od Westinghouse, dokončeno v březnu 2017; a Hitachi-GE  Advanced Boiling Water reactor, dokončeno v prosinci 2017.

Bradwell Power Generation Company Limited, společný podnik CGN a EDF, navrhuje postavit a provozovat jadernou elektrárnu se dvěma UK HPR-1000 na svém pozemku blízko stávající, uzavřené JE Bradwell typu Magnox v Essexu.

Kromě GDA potřebují dodavatelé stavební plánovací povolení pro infrastrukturní projekty (Development Consent Order), kde EA funguje jako poradní těleso pro rozhodující osoby (ministr pro obchod, energetiku a průmyslovou strategii), primární hodnocení dělá Plánovací inspektorát, který zkoumá návrh pro konkrétní místo a dává ministrovi příslušná doporučení.

Výstavba společnosti CGN

CGN staví dva demonstrační reaktory HPR1000 v čínské jaderné elektrárně Fang-čcheng-kang (angl. Fangchenggang). Právě tato elektrárna je referenční pro projekt Bradwell. První beton byl nalit do jaderného ostrova na 3. bloku Fang-čcheng-kang v prosinci 2015, zatímco na 4. bloku byl odlit o rok později. Tyto bloky mají zahájit provoz ve druhé polovině roku 2022 a první polovině 2024.

V listopadu 2020 dostal design HPR1000 formální uznání od organizace European Utility Requirements (EUR), což je technické poradní těleso pro evropské provozovatele jaderných elektráren.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..