Ve 3. bloku čínské jaderné elektrárny Sü-ta-pao (angl. Xudabao) s reaktorem VVER-1200 byl 14. ledna 2022 namontován lapač taveniny. Nádoba tohoto klíčového bezpečnostního systému váží 156 tun a je 6,1 metru vysoká.

Spouštění lapače taveniny na místo. (Zdroj: Rosatom)
Spouštění lapače taveniny na místo. (Zdroj: Rosatom)

Lapač taveniny je jedním z pasivních bezpečnostních systémů, který ruská korporace pro atomovou energii Rosatom používá ve svých blocích typu VVER. V případě těžké havárie tento systém zajišťuje ochranu základové desky před působením roztaveného jaderného paliva. Jeho montáž je jednou z operací na kritické cestě harmonogramu prací. Po ní je možné pokračovat se stavbou reaktorové šachty.

JE Sü-ta-pao

Elektrárna Sü-ta-pao je novým projektem spolupráce mezi Ruskem a Čínou v oblasti jaderné energetiky. Generální smlouva a další smlouvy o výstavbě 3. a 4. bloku s reaktory VVER-1200 byly podepsány v roce 2019. Ruská strana má podle smluv na starosti projektování jaderného ostrova, dodávku klíčových zařízení a jaderného paliva, služby v oblasti autorského dohledu a dozoru při montáži a uvádění dodaných zařízení do provozu. Spouštění bloků je naplánováno na roky 2027 a 2028.

Lapač taveniny pro 3. blok JE Sü-ta-pao na těžkotonážním jeřábu. (Zdroj: Rosatom)
Lapač taveniny pro 3. blok JE Sü-ta-pao na těžkotonážním jeřábu. (Zdroj: Rosatom)

Další bloky VVER

Technologie VVER v Číně není neznámá, protože v jaderné elektrárně Tchien-wan (angl. Tianwan) jsou provozovány čtyři bloky VVER-1000 a další dva bloky VVER-1200 se staví. Do této elektrárny dodávaly zařízení i české firmy. Například firmy jako Armatury Group, Modřany Power a MSA dodaly armatury, Kabelovna Kabex dodávala kabely, Sigma Group čerpací techniku, Vítkovice vysokotlaké ohříváky a ZPA Pečky servopohony.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..