Od 1. ledna 2022 má společnost DěloPorts, provozující nákladní terminály v ruských přístavech, nového dodavatele elektřiny. Energii vyrobenou ve větrných elektrárnách odebírá od NovaWind, dceřiné firmy ruské korporace pro atomovou energii Rosatom.

Jedna z elektráren společnosti NovaWind využívající energii větru. (Zdroj: Rosatom)
Jedna z elektráren společnosti NovaWind využívající energii větru. (Zdroj: Rosatom)

Terminály pro překládání obilovin a kontejnerů v novorossijském přístavu na jihu Ruska provozované společností DěloPorts začaly být plně napájeny elektřinou z větru. Odpovídající dohoda byla uzavřena v dubnu 2021 mezi mateřskou společností Dělo a Atomenergopromem ze struktury Rosatomu.

Tyto dva terminály se tak staly prvními velkými přístavními objekty, které zcela přešly na obnovitelné zdroje elektřiny. Kontejnerovým terminálem ročně projde na 700 tisíc standardních 20stopových kontejnerů a obilninovým až 7 milionů tun zrna. Podle firmy NovaWind se díky tomuto přechodu na zelenou energii sníží roční emise skleníkových plynů o 12,5 tisíc tun ve srovnání s hlavním energetickým zdrojem v Rusku, tedy plynu.

Elektřina z větru u Rosatomu

„Rosatom postupně uskutečňuje svou strategii přechodu na nízkouhlíkovou energetiku využívající jaderné a větrné elektrárny. Větrná divize NovaWind pomáhá snižovat uhlíkovou stopu v ruské energetice a našim partnerům nabízí nástroje pro dosahování cílů udržitelného rozvoje. Věřím, že v letošním roce si i další společnosti vyberou pro výrobu zboží a poskytování služeb cestu snižování uhlíkové stopy pomocí elektřiny z obnovitelných zdrojů,“ uvádí náměstek generálního ředitele pro rozvoj a mezinárodní obchod společnosti NovaWind, Grigorij Nazarov.

„Od 1. ledna 2022 přešly naše terminály na elektřinu vyráběnou pomocí větru. Pokračuje tak realizace projektu Zelený přístav. Jde o velmi důležitou věc s ohledem na připravované modernizace v našich firmách, protože jejich produktivita poroste, ale zátěž životního prostředí bude klesat. Tento přístup plně odpovídá principům zodpovědného rozvoje ESG, které v současnosti skupina Dělo zavádí. Jsme vděční našim partnerům z Rosatomu za pomoc v tomto ekologickém projektu,“ říká generální ředitel společnosti DěloPorts Igor Jakověnko.

Skupina Dělo představuje jeden z největších ruských logistických holdingů a provozuje přístavní terminály v Azovském, Černém a Baltickém moři a v mořích Dálného východu. Dále vlastní železniční kontejnerové terminály, kontejnery a další aktiva.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..