Schvalovací proces pro plánovanou jadernou elektrárnu Hanhikivi 1 ve Finsku se dostává “do cílové roviny”, finální část podkladů by měl úřad pro jaderný dozor obdržet v příštích několika měsících, uvedla 17. ledna 2022 Fennovoima.

Lokalita Hanhikivi v listopadu 2021. (Zdroj: Fennovoima)
Lokalita Hanhikivi v listopadu 2021. (Zdroj: Fennovoima)

Fennovoima uvádí, že schvalovací proces pro tento projekt během roku 2021 postupoval plynule, koncem podzimu podala společnost dodatečné materiály na finský Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK). Na konci prosince měla u STUK podaných 12,5 z 15 částí předběžné bezpečnostní analýzy. Fennovoima uvedla, že podá závěrečné materiály ke schválení na úřad během ledna a února.

“Naším cílem je získat stavební povolení během roku 2022,” uvedl provozní ředitel Fennovoimy Philippe Bordarier. “Jakmile podáme na STUK poslední materiály k žádosti, budeme pokračovat v nezbytné diskuzi s úřady.”

Koncem prosince Fennovoima podala materiály k žádosti o podmíněné stavební povolení pro mezisklad vyhořelého jaderného paliva (interim used fuel storage facility, ISFS). Stavba meziskladu by měla začít nějaký čas po dokončení celé elektrárny.

“ISFS je jaderným objektem, jehož projekt dodržuje stejné bezpečnostní principy jako jaderné elektrárny,” uvedl Antti Ikonen, projektový manažer Fennovoima pro jaderný odpad. „Právě proto chceme zohlednit vývoj technologie a zkušenosti získané z projektů jaderných elektráren, abychom dostali to nejlepší možné řešení.“

V prosinci Fennovoima podala žádost o schválení první budovy nové jaderné elektrárny na místní stavební úřad v Pyhäjoki.

“Než budeme moci začít se stavbou jaderné elektrárny, musíme získat stavební povolení podle zákona o jaderné energii a nutná povolení k výstavbě od obecního úřadu v Pyhäjoki,” uvedl Karri Huusko, unit manager ve Fennovoimě.

Stavební povolení prokazuje, že plánovaná stavba splňuje finské požadavky na jadernou bezpečnost, zatímco povolení k výstavbě prokazuje, že každá budova splňuje stavební a konstrukční normy a předpisy.

Výkopy v Hanhikivi

Projekt Hanhikivi 1 je teď ve fázi aktivní přípravy na stavbu nové elektrárny, která by měla začít v létě 2023. V roce 2021 byly zahájeny úpravy pozemku pro hlavní výkopovou jámu, které budou letos pokračovat. 

Generální dodavatel, RAOS Projekt, na podzim pokračoval v přípravných pracích na hlavní jámě. Fennovoima uvedla, že rychlost výkopových prací by měla růst v příštích měsících s tím, jak se bude postupně přibližovat dosažení hloubky základů, které budou sahat téměř 18 metrů pod hladinu moře.

Na konci podzimu byly vybudovány první trvalé betonové konstrukce: kesony pro stavbu propustků v jednom z kanálů pro přísun mořské vody do elektrárny. Propustky brání v přístupu sedimentu a ledu do elektrárny.

Během posledních měsíců se práce na správních budovách Fennovoimy přesunula do interiéru, šestipatrová kancelářská budova by měla být letos dokončena.

Asi 500 lidí teď na Hanhikivi 1 pracuje každý den, letos by se tento počet měl zvýšit o 100 až 200. Až bude výstavba vrcholit, nejvyšší počet pracovníků na této jaderné elektrárně bude až 5500.

Fennovoima podepsala dohodu o výstavbě Hanhikivi s Rusatom Overseas, exportní dceřinou společností ruského Rosatomu, v prosinci 2013. Rosatom nabídl stavbu 1200MWe elektrárny typu AES-2006 VVER na smlouvu s fixní cenou. Projekt Hanhikivi vlastní Fennovoima, v níž 34 % vlastní RAOS Voima Oy, finská společnost, kterou v roce 2014 zřídil Rosatom, aby tento podíl mohl zakoupit.

Fennovoima podala 250stránkovou žádost o stavební povolení pro elektrárnu Hanhikivi na finské Ministerstvo pro zaměstnanost a ekonomiku v červnu 2015. Aby mohla vláda rozhodnout o vydání stavebního povolení, musí to schválit STUK.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..