V rámci EXPO-2020, které probíhá v Dubaji, proběhl 20. ledna 2022 Den malých jaderných elektráren. Během nich podepsala ruská korporace pro atomovou energii Rosatom dohody s Filipínami, Kyrgyzstánem a Arménií o tom, že na jejich území postaví jaderné elektrárny malého výkonu.

Ukázka malé jaderné elektrárny s reaktorem RITM-200N, o jejichž výstavbě se jednalo na EXPO-2020. (Zdroj: Rosatom)
Ukázka malé jaderné elektrárny s reaktorem RITM-200N, o jejichž výstavbě se jednalo na EXPO-2020. (Zdroj: Rosatom)

Dohoda pro Filipíny z EXPO-2020

S filipínským ministerstvem energetiky podepsal Rosatom plán a technické zadání na předběžnou studii proveditelnosti výstavby malé jaderné elektrárny. Navázal tak na memorandum z roku 2019.

„Malé reaktory představují efektivní nástroj pro řešení problému, jak zásobovat stabilní, spolehlivou a ekologickou energií ostrovní státy. Reaktory malého výkonu vyvinuté Rosatomem jsou referenční technologií a používají je jaderné ledoborce v krutých polárních podmínkách,“ uvedl prezident Rusatom Overseas, dceřiné firmy Rosatomu, Jevgenij Pakermanov.

Kyrgyzstán

Další zemí, která na EXPO-2020 projevila zájem o ruské malé reaktory, je Kyrgyzstán. V tomto případě bylo podepsáno memorandum o spolupráci při výstavbě jaderné elektrárny s reaktorem RITM-200N. Součástí je i rozvoj kyrgyzské jaderné infrastruktury a příprava odborného personálu.

Referenční projekt tohoto reaktoru Rosatom postaví v Usť-Janském regionu Jakutska poblíž ložiska Kjučus, jednoho z největších ložisek zlata v Rusku. Do provozu by měl být uveden v roce 2028.
„Dekarbonizace a rozvoj čistých zdrojů energie je současným světovým trendem a Kyrgyzstán nechce stát stranou,“ okomentoval podpis memoranda náměstek kyrgyzského ministra energetiky Tilek Ajtalijev.

Arménie

S představiteli Arménské jaderné elektrárny podepsal Rosatom memorandum o spolupráci při přípravě výstavby nových jaderných bloků s ruskými jadernými technologiemi.

„Arménie pozorně sleduje světové trendy v dekarbonizaci a rozvoji moderních technologií. Jediná jaderná elektrárna u nás vyrábí zhruba 40 % elektřiny a tento čistý zdroj máme už od roku 1977. Až bude vyčerpána její životnost, chceme pokračovat s výrobou elektřiny z jádra, a proto zkoumáme moderní ruské jaderné technologie,“ řekl generální ředitel Arménské jaderné elektrárny, Eduard Martinosjan.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..