Rosatom předběžně autorizoval jihokorejskou společnost KHNP jako jediného uchazeče o zakázku na dodávku části zařízení a materiálů, výstavby hlavních a pomocných budov a konstrukcí strojoven egyptské jaderné elektrárny El Dabaa s reaktory VVER-1200.

Vizualizace jaderné elektrárny El Dabaa se čtyřmi bloky VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)
Vizualizace jaderné elektrárny El Dabaa se čtyřmi bloky VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

KHNP je tedy jediným dodavatelem, který může vyjednávat podmínky finální smlouvy. Ta bude muset podléhat postupům zadávání zakázek, které používá společnost Atomstrojexport (součást Rosatomu a generální dodavatel nové elektrárny) a ostatních stran zapojených do projektu. Do konce února by měly být projednány hlavní podmínky smlouvy a její cena, a pokud vše proběhne hladce, mohla by být finální smlouva podepsána do konce dubna.

Turbína

„Zařízení strojovny bude dodávat podle dřívější smlouvy společnost AAEM, společný podnik Atomenergomaše (součást Rosatomu) a General Electric,“ specifikovala KHNP. Firma AAEM bude zodpovědná za projektování, výrobu a dodávku čtyř sad parních turbín, kondenzátorů, generátorů a dalších pomocných zařízení. Dále bude poskytovat technickou podporu při montáži a uvádění dodaných zařízení do provozu. Pro egyptskou jadernou elektrárnu byly vybrány pomaloběžné turbíny Arabelle a čtyřpólové elektrogenerátory Gigatop od společnosti General Electric.

Výběr dodavatelů služeb a prací v rámci projektu El Dabaa probíhá podle postupů zadávání zakázek Rosatomu, které jsou nedílnou součástí procesu veřejných soutěží,“ uvedla KHNP. Pro stavební práce byly vybrány společnosti Petrojet, Hassan Allam a Arab Contractors.

Výstavba El Dabaa

Žádost o stavební povolení byla podána v červenci 2021 egyptskou organizací Nuclear Power Plants Authority. Nové bloky budou postaveny na břehu Středozemního moře asi 130 kilometrů od Káhiry. Celkem zde vzniknou čtyři bloky typu VVER-1200, které jsou provozovány v jaderných elektrárnách Leningradská a Novovoroněžská v Rusku a Běloruská v Bělorusku. Výstavba první jaderné elektrárny v Egyptě se má podle Rosatomu rozběhnout naplno ihned po získání stavebního povolení.

Podle smluv, které vstoupily v platnost v roce 2017, bude mít Rosatom na starosti výstavbu elektrárny a po celou dobu jejího provozu do ní bude dodávat jaderné palivo. Dále bude pomáhat egyptským firmám při školení personálu a údržbě elektrárny v prvních 10 letech jejího provozu. Výcvik první skupiny odborníků pro novou elektrárnu začal v petrohradské pobočce Technické akademie Rosatomu v září 2021.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..