Evropské cíle v uhlíkové neutralitě budou potřebovat investice do nových jaderných bloků ve výši 500 miliard eur (zhruba 12 bilionů korun). 9. ledna 2022 to uvedl eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton v rozhovoru pro francouzský týdeník Le Journal du Dimanche.

Eurokomisař pro vnitřní trh Evropské unie Thierry Breton. (Zdroj: Evropská komise)
Eurokomisař pro vnitřní trh Evropské unie Thierry Breton. (Zdroj: Evropská komise)

Breton v souvislosti s návrhem na zařazení jádra a plynu do taxonomie udržitelných investic řekl, že jaderná energetika má rozhodující roli při dosahování uhlíkové neutrality v Evropské unii.

„Abychom dosáhli uhlíkové neutrality, je skutečně nezbytné zařadit vyšší rychlost ve výrobě bezuhlíkové elektřiny, a to i s ohledem na to, že se spotřeba elektřiny v příštích 30 let zdvojnásobí,“ řekl Breton v rozhovoru.

Dále uvedl, že taxonomie, která byla navržena tak, aby zpřístupnila finance do investic se „zelenou nálepkou“, bude zásadní pro přilákání potřebného kapitálu do jaderné energetiky. Nulové emise potom podle něj vyžadují kolosální investice. Stávající jaderné elektrárny si do roku 2030 vyžádají investice ve výši 50 miliard eur (přibližně 1,2 bilionu korun) a nová výstavba dokonce 500 miliard eur.

„Přechod k zelené energetice povede k průmyslové revoluci bezprecedentního rozsahu,“ řekl Breton.

Dodal, že každý z 27 členských států EU je zodpovědný za svůj vlastní energetický mix a že se „kolektivní zodpovědnost musí zaměřit na prostředky, které mají být nasazeny v celé Evropské unii, aby společně dosáhly cíle stanoveného všemi státy: nulové emise v roce 2050.“

Řekl, že zhruba polovina členských států EU zahrnula jadernou energii do svého energetického mixu, zatímco „jiní raději vsadili na plyn“.

„Nesoudím suverénní rozhodnutí jednotlivých států,“ dodal. „Hlavní věc je, aby úsilí evropského kontinentu, který je zdaleka nejangažovanější na světě v ochraně planety, bylo úspěšné ve stanoveném čase.“

Příprava taxonomie Evropské unie

Dne 31. prosince 2021 zahájila Evropská komise konzultace s expertní skupinou členských států pro udržitelné finance a platformou pro udržitelné financování o návrhu znění dodatkového zákona, který se vztahuje na některé činnosti v oblasti plynových a jaderných elektráren. Tento dokument následně unikl a zveřejnila jej nezávislá evropská mediální síť Euractiv. Nečekané bylo to, že se Komise rozhodla tento navrhovaný zákon nezveřejnit k veřejné konzultaci s tím, že již proběhlo dostatečné množství konzultací.

Evropský parlament a Rada budou mít na posouzení dokumentu čtyři měsíce. V souladu s nařízením o taxonomii mohou obě instituce požádat o další dva měsíce navíc.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..