Skotská jaderná elektrárna Hunterston B ukončila výrobu elektřiny 7. ledna 2022 po 46 letech svého provozu. Podle provozovatele EDF Energy během provozu vyrobila tolik elektřiny, že by to stačilo celému Skotsku na 31 let.

Jaderná elektrárna Hunterston B. (Zdroj: EDF Energy)
Jaderná elektrárna Hunterston B. (Zdroj: EDF Energy)

První blok s pokročilým plynem chlazeným reaktorem AGR byl v elektrárně spuštěn v roce 1976 a původně měl být v provozu 25 let. Nakonec byl odstaven až v listopadu loňského roku, tedy po 45 letech. Druhý blok ukončil provoz nyní.

„Příspěvek elektrárny Hunterston B k rozvoji naší země nemůže být podceňován. Dlouhé roky poskytovala dobře placenou práci tisícům lidí a vyrobila téměř 300 TWh bezuhlíkové elektřiny,“ uvedl ředitel elektrárny Paul Forrest.

„Každý z nás je pyšný na to, co elektrárna dokázala. Nyní se zastavíme, abychom reflektovali ukončení výroby, ale na budoucnost se těšíme. Nemůžeme jen vypnout elektrárnu, zavřít bránu a jít pryč. Její vyřazení z provozu potrvá dlouho a bude vyžadovat zkušené lidi,“ pokračoval ředitel.

Oba bloky byly odstaveny v roce 2018, protože v grafitové aktivní zóně byly při pravidelné prohlídce odhaleny praskliny. Britský jaderný dozor povolil obnovení provozu druhého bloku v srpnu 2020 a prvního bloku o měsíc později. Další kontroly proběhly v roce 2021 a oba bloky už dostaly provozní povolení jen na šest měsíců.

Reaktory nyní budou připraveny na vyvezení paliva a jeho odvoz de Sellafieldu v severní Anglii. Mělo by to zabrat tři roky a lokalita pak bude předána britské Nuclear Decommissioning Authority a její dceřiné firmě Magnox, která bude pokračovat ve vyřazování z provozu.

Uzavírání starých bloků

V tomto desetiletí by mělo ukončit provoz i zbývajících sedm britských reaktorů AGR, což znamená, že země bude muset výrazně zrychlit své plány na výstavbu nových bloků, aby měla šanci splnit své závazky v oblasti uhlíkové neutrality,“ uvedla generální ředitelka Wolrd Nuclear Association, Sama Bilbao y Leónová.

„Současná energetická krize s raketovým růstem cen plynu ukazuje, že spoléhat se na dovoz fosilních paliv je špatné nejen pro životní prostředí, ale i pro hospodářství. Británie potřebuje investovat do nových jaderných zdrojů, které poskytují stabilní elektřinu za příznivou cenu,“ dodala Leónová.

Hunterston B

Britská asociace jaderného průmyslu Nuclear Industry Association uvádí, že Hunsterston B během svého provozu ušetřila 224 milionů tun oxidu uhličitého, který se dá ocenit pomocí emisních povolenek na 16,8 miliardy liber (zhruba 490 miliard korun).

Ředitel této asociace Tom Greatrex řekl: „Hunsterston B ukázala to nejlepší, co může jádro nabídnout Skotsku: čistou a stabilní elektřinu, díky které můžeme svítit a zároveň chránit naši planetu, a dlouhodobé kvalifikované pracovní pozice, díky nimž lidé mohou rozvíjet svůj život a rodinu.“

V lokalitě jsou ještě dva starší bloky. Jaderná elektrárna Hunsterston A se 180MWe reaktory typu Magnox spuštěnými v roce 1964. Trvale odstaveny byly v letech 1989 a 1990.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..