31. prosince byly jako další krok na cestě odchodu od jádra trvale uzavřeny německé jaderné elektrárny Brokdorf, Grohnde a Gundremmingen C. V provozu zůstávají další tři reaktory, které by měly skončit na konci letošního roku.

Jediný blok německé jaderné elektrárny Brokdorf. (Zdroj: PreussenElektra)
Jediný blok německé jaderné elektrárny Brokdorf. (Zdroj: PreussenElektra)

Uzavření elektráren Brokdorf a Grohnde

PreussenElektra, provozovatel elektráren Brokdorf a Grohnde, oznámil, že reaktory odstavil krátce před půlnocí 31. prosince. Společnost uvedla, že Brokdorf, připojená k síti v říjnu 1986, s 1410MWe tlakovodním reaktorem (PWR) vyrobila více než 380 TWh elektřiny. JE Grohnde, 1360 MWe PWR, vyrobila téměř 410 TWh elektřiny od připojení k síti v září 1984.

“Naše srdečné díky patří týmům našich jaderných elektráren, které po celé ty roky odváděly výtečnou práci”, uvedl generální ředitel německé společnosti PreussenElektra Guido Knott. “Jsme velmi hrdí na tento úspěch, protože jsme tak měli rozhodující příspěvek k bezpečné, klimaticky přátelské a spolehlivé výrobě elektřiny v Německu po desítky let. Rádi bychom také poděkovali hlavním dodavatelům, našim servisním partnerům, našim sousedům a zástupcům dozorných úřadů a odborných organizací.”

Uzavření německé elektrárny Gundremmingen C

Gundremmingen C byl odpojen od německé sítě ve 20:00 31. prosince, uvedla RWE. Krátce nato byl odstaven 1288MWe tlakovodní reaktor podle rezolucí Zákona o jaderné energii. Reaktor vyrobil přibližně 362 TWh elektřiny od připojení v březnu 1985.

“Elektrárna byla spuštěna v letech 1984/1985 jako nejvýkonnější jaderná elektrárna v Německu a mnoho let byla jedním z pilířů výroby elektřiny v jižním Německu,” míní Nikoulas Valerius, člen dozorčí rady pro jadernou energii v německé společnosti RWE Power a technický ředitel RWE Nuclear. “Její tým po celou dobu odváděl výjimečně kvalitní práci. Jen za poslední roky zvládli zvýšit spolehlivost provozu bloku C a zavést bezpečné demontáže na bloku B. Odstávkou posledního varného reaktoru v Německu končí celá epocha varných reaktorů.“

RWE získala povolení k demontáži Gundremmingen C, kterou vyžadovalo Bavorské státní ministerstvo pro životní prostředí, zdraví a ochranu spotřebitele, v květnu 2021. Společnost uvedla, že první krok bude vyvézt palivové články z aktivní zóny a přesunout je do skladiště, následně bude v budově uvolněn prostor pro demontáž.

Počet zaměstnanců elektrárny Gundremmingen bude snížen z přibližně 600 v roce 2017 na 440 na konci roku 2022, uvedla RWE. Ti pak budou pokračovat v práci na likvidaci elektrárny v dalších letech.

Odstavování uhlí a jádra

RWE také odstavila hnědouhelné elektrárny Neurath B, Niederaussem C a Weisweiler E  s výkonem 300 MWe. Dalších 1620MWe hnědouhelných elektráren čeká uzavření v roce 2022, stejně tak 1335 MWe v jaderné elektrárně Emsland.

“To je další krok v našem důsledném úsilí uskutečnit zákonem nařízený odchod od jaderné energie a uhlí,” uvedl generální ředitel RWE Power Frank Weigand.

Po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči v Japonsku v březnu 2011 vláda kancléřky Angely Merkelové rozhodla o odchodu od jaderné energetiky nejpozději do konce roku 2022. Před touto nehodou vyrábělo Německo z jádra přibližně čtvrtinu své elektřiny.

V srpnu 2011 vstoupil v platnost 13. dodatek k Zákonu o jaderné energii, který naplno dal hlas politické vůli zcela odstavit jádro v Německu. Osm bloků pak bylo odstaveno ihned: Biblis A a B, Brunsbüttel, Isar 1, Krümmel, Neckarwestheim 1, Phillipsburg 1 and Unterweser.

Poslední tři funkční bloky v zemi, Emsland, Isar 2 a Neckarwestheim 2, by měly být uzavřeny koncem letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..