Společnost ZAT a.s., přední evropský výrobce řídicích systémů pro energetiku a průmysl, dodá svůj systém řízení regulačních tyčí pro pátý a šestý blok jaderné elektrárny Paks II v Maďarsku. Projekt realizuje jako subdodavatel společnosti Framatome.

Kompletace skříní řídicího systému. (Zdroj: ZAT)
Kompletace skříní řídicího systému. (Zdroj: ZAT)

„Jde o další dodávku našeho řídicího systému SandRA na jaderné elektrárny v Maďarsku. Po jejím dokončení v roce 2027 tak budou všechny jaderné elektrárny zemí Visegrádské skupiny využívat český řídicí systém společnosti ZAT,“ říká Ivo Tichý, člen představenstva ZAT.

Společnost dodá na Paks II vlastní řídicí systém SandRA, obsahující speciální bezpečnostní funkce dle požadavků evropských regulačních orgánů.

Systém kontroly a řízení regulačních tyčí reaktoru pro primární okruh jaderné elektrárny dodá firma na pátý blok koncem roku 2025, na šestý pak v roce 2027. Jeho úkolem bude řídit 121 regulačních tyčí reaktoru. Zakázka se pohybuje v řádu stovek milionů korun.

Projekt Paks II zahrnuje výstavbu dvou bloků jaderné elektrárny s reaktorem typu VVER-1200 generace III+ o výkonu 1200 MW.

ZAT v jaderných elektrárnách v Maďarsku

Dodávka řídicího systému regulačních tyčí na jadernou elektrárnu Paks II je už druhým strategickým kontraktem, který česká společnost získala v Maďarsku v průběhu posledních několika let.

„Klíčovými faktory pro uspění na tak náročném trhu, jakým je jaderný průmysl, je znalost místní legislativy, požadavků regulačních orgánů pro jadernou bezpečnost i provozovatelů jaderných elektráren včetně dodržování přísných mezinárodních předpisů,“ konstatuje Vladislava Česáková, členka představenstva ZAT. Uzavření další významné zakázky v Maďarsku je podle ní potvrzením dlouhodobých kompetencí firmy v tomto sektoru.

Zkoušky HMI systému RRCS 1200. (Zdroj: ZAT)
Zkoušky HMI systému RRCS 1200. (Zdroj: ZAT)

Český řídicí systém ve světě

V oblasti jaderné energetiky patří firma mezi významné světové dodavatele. Vyvíjí, vyrábí a dodává řídicí systémy zejména pro velké jaderné reaktory typu VVER-1200, VVER-1000, VVER-440 a REP-1300. Řídicí systémy společnosti ZAT rovněž řídí malé nebo výzkumné reaktory a související jaderné technologie. Firma se podílí i na vývoji jaderného reaktoru IV. generace.

Řídicí systémy ZAT jsou dnes využívány na 37 jaderných blocích v 7 zemích, konkrétně ve Francii, Ukrajině, Slovensku, Maďarsku, Finsku, České republice a Arménii. V současné době má firma rozpracované dodávky řídicího systému pro 3 reaktory VVER-440 a 5 reaktorů typu VVER-1200.

Celkově jsou řídicí systémy a know-how ZAT nasazeny na 30 procentech jaderných elektráren v EU a 10 procentech ve světě. „Naše systémy řídí technologie i na všech českých a slovenských jaderných elektrárnách. Věříme, že naše české kompetence uplatníme také při plánované dostavbě nových jaderných bloků u nás,“ říká Ivo Tichý.

V současné době ZAT realizuje dodávky za více než 2 miliardy korun a je v jednání o realizaci projektů za téměř 7 mld. korun, a to ve všech oborech, na které se zaměřuje.

Mezinárodní projekt

Smlouvu na výrobu, dodávku a uvedení do provozu automatizovaných systémů řízení procesů na 5. a 6. blok jaderné elektrárny Paks II v Maďarsku podepsaly v roce 2019 francouzsko-německé konsorcium Framatome-Siemens a společnost Rusatom Automated Control Systems JSC (RASU a.s.), dceřiná firma Rosatom State Corporation.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

SMR od Rolls-Royce - profil.
Předcházející článek

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..