Srbská vláda podepsala 9. prosince 2021 generální rámcovou dohodu s Rosatomem o výstavbě Centra jaderných technologií, které bude zahrnovat cyklotron pro výrobu radiofarmak. Jde o součást rostoucího zájmu o jaderné technologie v Srbsku.

Podpis dohody o výstavbě centra jaderných technologií v Srbsku. (Zdroj: Rosatom)
Podpis dohody o výstavbě centra jaderných technologií v Srbsku. (Zdroj: Rosatom)

Podle dohody má být v nadcházejících třech letech v Srbsku postaveno Centrum jaderné medicíny, jehož hlavní součástí bude cyklotron a výroba radiofarmak. Kvůli uskutečnění projektu bude založen společný rusko-srbský podnik.

Dohoda byla podepsána srbským ministrem inovací a technologického rozvoje Nenadem Popovićem a prezidentem Rusatom Overseas (součást Rosatomu) Jevgenijem Pakermanovem.

„Tento den je historickým. Podepsali jsme dohodu, která vrací Srbsko na mapu evropských zemí s infrastrukturou v oblasti jaderných technologií. Zvýší to naše schopnosti reagovat na výzvy v oblasti lékařství, vědy a výzkumu a už k nám směřují první žádosti sousedních zemí o využití nových kapacit,“ uvedl Popović.

„Velmi nás těší, že jsme společně s našimi srbskými partnery stanovili konkrétní kroky a předběžné lhůty realizace tohoto projektu, který bude používat inovativní ruské technologie. Radiofarmaceutický komplex a centrum jaderné medicíny zvýší dostupnost pokročilých lékařských metod pro Srby, v první řadě pro diagnostiku a léčení onkologických nemocí,“ řekl Pakermanov.

Plánované centrum bude mít velký přínos pro hospodářský rozvoj Srbska, protože bude využívat nejmodernější technologie nejen při výrobě radiofarmak. Dále bude vyrábět radionuklidy pro průmysl a legovaný křemík a analyzovat složení rud a minerálů.

„V rámci společného podniku se srbskou stranou spustíme nejdříve moderní výrobu radiofarmak pro diagnostiku a léčení různých onemocnění. Realizace by měla začít už v roce 2022,“ doplnil Pakermanov.

Projekt centra navazuje na mezivládní dohodu podepsanou mezi Ruskem a Srbskem v roce 2019.

Rostoucí zájem o jádro v Srbsku

Srbský prezident Aleksandar Vučić v poslední době udělal několik projaderných prohlášení v souvislosti s růstem evropských cen plynu a elektřiny.

V říjnu například řekl, že by Srbsko mělo bez odkladů majetkově vstoupit do výstavby některé z blízkých jaderných elektráren, pokud bude tato možnost otevřená. V první řadě měl na mysli bulharský Kozloduj. Později v televizním vysíláním uvedl: „Zkusme mluvit s Maďary, kteří staví Paks II. Navrhnu jim, že do projektu vstoupíme 5 až 10 %, což by odpovídalo půl miliardě až miliardě eur, abychom mohli odebírat odpovídající část vyrobené elektřiny.“

Zdroj: Rosatom, World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..